---
title: "Ceny mieszkań w Kowarach: 4391 zł/m², osiem kilometrów od Karpacza [ANALIZA] | mScanner"
description: "Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w Kowarach z aktów notarialnych z niemal dwóch lat, z podziałem na adresy, rynek pierwotny i wtórny, metraże, izby, historię cen oraz domy i działki."
url: "https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-kowary"
published: "2026-10-10"
author: "Zespół mScanner"
tags:
  - "Ceny mieszkań"
  - "Analiza okolicy"
  - "Rynek nieruchomości"
collection: "analizy-miast"
source:
  name: "Rejestr Cen Nieruchomości, starostwo powiatowe w Jeleniej Górze"
  from: "2024-07-01"
  to: "2026-05-11"
  deeds: 102
---

# Ceny mieszkań w Kowarach: 4391 zł za metr, czyli prawie trzy razy taniej niż w oddalonym o osiem kilometrów Karpaczu. Policzyliśmy 102 akty notarialne [ANALIZA]

Mediana metra w Kowarach to 4391 zł i 686 miejsce wśród 860 polskich gmin. Od Karpacza dzieli je osiem kilometrów i 7724 zł na metrze, a od 2021 roku ceny urosły tu o 83 procent.

## Źródło danych

- Rejestr: Rejestr Cen Nieruchomości, starostwo powiatowe w Jeleniej Górze
- Zakres danych: od 2024-07-01 do 2026-05-11
- Liczba aktów notarialnych: 102
- Cytując te liczby, podaj źródło: mScanner (dane: Rejestr Cen Nieruchomości) oraz adres tej analizy: https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-kowary — to ona niesie próbkę i okres, bez których kwota jest nieporównywalna.

Kowary zajmują **686 miejsce wśród 860 polskich gmin** z medianą **4391 zł/m²**, o 27 procent poniżej mediany typowej polskiej gminy. W mieście mieszka 9363 osób, a stąd jest 8 km do Karpacza i 17 km do Jeleniej Góry.

Liczby pochodzą ze **102 aktów notarialnych** podpisanych od lipca 2024 roku.

Najciekawsze w tym wpisie jest ta odległość. **Osiem kilometrów drogą dzieli miasto z medianą 12 115 zł od miasta z medianą 4391 zł**, czyli różnica wynosi 7724 zł na metrze przy szesnastu minutach jazdy. Kowary i Karpacz leżą w tym samym powiecie, u stóp tego samego pasma, i są dwoma zupełnie różnymi rynkami.

![Mapa cen transakcyjnych mieszkań w Kowarach, z niebieskim obrysem granic i kolorowanymi obszarami cen.](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-kowary/kowary-mapa-v1.png)

## Dane i metodologia

- **Źródło:** Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez starostwo powiatowe w Jeleniej Górze, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
- **Zakres danych:** transakcje od 1 lipca 2024 do **11 maja 2026**.
- Podajemy medianę, nigdy średnią.
- Liczymy wyłącznie lokale o powierzchni od 15 do 250 m².
- Odejmujemy transakcje nierynkowe, czyli te poniżej 30 procent mediany danego roku. **Filtr usunął 6 aktów** o medianie 1055 zł/m² i typowej cenie 43 000 zł za 46 m².
- Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno, zawsze.
- Ulice pochodzą z adresów zapisanych w akcie.

Po tych filtrach zostają **102 akty**. Mediana to **4391 zł/m²**, rozstęp kwartylowy od 3238 do 5428 zł/m², a typowe mieszkanie ma **49 m² i kosztuje 210 000 zł**.

## Rynek pierwotny to jeden budynek

| Rynek | Mediana, zł/m² | Akty | Mediana ceny | Typowy metraż |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Pierwotny | 8192 | 16 | 291 000 zł | 38 m² |
| Wtórny | 4286 | 86 | 200 000 zł | 51 m² |

Różnica wynosi **3906 zł na metrze, czyli 91 procent**, i w procentach jest największa w całym dolnośląskim zestawieniu, o włos przed Karpaczem. Nie należy jednak czytać jej jako „nowe mieszkanie w Kowarach kosztuje niemal dwa razy tyle co używane".

Pierwsza sprzedaż to tutaj **16 aktów, czyli 16 procent obrotu**, a dziesięć z nich pochodzi z jednego adresu, o czym niżej. **Mediana rynku pierwotnego opisuje w Kowarach jedną inwestycję, a nie rynek.**

Dla kupującego liczy się druga liczba. **Rynek wtórny to 86 ze 102 aktów i 4286 zł za metr**, i to jest cena mieszkania w Kowarach. Mediana miasta leży 105 zł powyżej niej, więc też jest użyteczna.

## Adresy

| Adres | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| 1 Maja 62 | 9548 | 10 | 10 |

Tylko jeden adres zebrał w Kowarach co najmniej pięć transakcji, i jest to **dziesięć aktów pierwszej sprzedaży po 9548 zł za metr**, czyli po cenie 2,2 raza wyższej od mediany rynku wtórnego miasta.

Ten jeden budynek to **10 procent obrotu całego miasta** i niemal dwie trzecie jego rynku pierwotnego. Reszta transakcji rozkłada się po pojedynczych mieszkaniach w istniejącej zabudowie, bez adresu, który powtarzałby się choćby pięć razy.

To jest ważna informacja praktyczna: **w Kowarach nie ma „ceny za osiedle"**, bo nie ma osiedla, na którym w niespełna dwa lata zmieniłoby właściciela więcej niż kilka mieszkań. Każda wycena musi tu zejść do konkretnego budynku i jego stanu.

## Metraż i izby

| Metraż | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| do 35 m² | 5319 | 19 | 7 |
| 35 do 50 m² | 4761 | 34 | 6 |
| 50 do 65 m² | 4314 | 35 | 2 |
| ponad 65 m² | 3212 | 14 | 1 |

Reguła „mniejsze mieszkanie kosztuje więcej za metr" działa tu bez wyjątku: **od kawalerki do mieszkania powyżej 65 m² mediana spada o 2107 zł, czyli o 40 procent.**

Warto jednak zobaczyć ostatnią kolumnę. Trzynaście z szesnastu aktów pierwszej sprzedaży leży w dwóch górnych wierszach, więc część różnicy między nimi a dolnymi bierze się z nowej zabudowy, a nie z samego metrażu.

Dolne dwa wiersze są za to niemal czystym rynkiem wtórnym, trzy akty pierwszej sprzedaży na 49: **4314 zł dla mieszkań od 50 do 65 m² i 3212 zł powyżej 65 m²**. Duże mieszkanie w Kowarach jest tanie w sposób, jaki w tym powiecie nie zdarza się nigdzie indziej.

| Izby | Mediana, zł/m² | Akty | Typowy metraż |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| 1 | 3065 | 3 | 39 m² |
| 2 | 5138 | 26 | 34 m² |
| 3 | 4456 | 38 | 49 m² |
| 4 | 3920 | 31 | 62 m² |
| 5 | 4036 | 3 | 83 m² |
| 7 | 1502 | 1 | 40 m² |

Rejestr liczy izby, a nie pokoje. Pierwszy i dwa ostatnie wiersze stoją na jednym do trzech aktów i nie należy z nich nic wnioskować.

Trzy środkowe wiersze obejmują 95 ze 102 transakcji: **od dwóch do czterech izb mediana spada z 5138 do 3920 zł, czyli o 1218 zł**. To w dużej części ten sam efekt, który pokazuje tabela metrażu, bo mieszkanie czteroizbowe ma tu typowo 62 m², a dwuizbowe 34 m², a w Kowarach o cenie metra decyduje wielkość i stan techniczny budynku, a nie układ mieszkania.

## Historia cen

| Rok | Mediana, zł/m² | Akty |
| --- | ---: | ---: |
| 2021 | 2280 | 59 |
| 2022 | 3793 | 66 |
| 2023 | 4059 | 64 |
| 2024 | 4356 | 51 |
| 2025 | 4172 | 62 |
| 2026 | 4474 | 16 |

Tabela obejmuje cały rejestr, nie samo okno analizy. Rejestr kończy się 11 maja 2026 roku, więc rok 2026 stoi na szesnastu aktach i jego mediany nie należy czytać jako wyniku roku.

**Od 2021 do 2025 roku mediana Kowar urosła o 83 procent**, i jest to jeden z najmocniejszych wzrostów w tej części regionu. Prawie cały odbył się jednak w latach 2021 i 2022: pierwszy skok to 1513 zł, cała reszta czterolecia to 379 zł.

Porównanie liczone względem końca rejestru: **cały rynek 4273 zł/m² przy 66 aktach wobec 4474 zł przy 43 aktach, czyli spadek o 4,5 procent, a rynek bez pierwszej sprzedaży 4273 zł przy 56 aktach wobec 4257 zł przy 37 aktach, czyli wzrost o 0,4 procent.**

**Pierwsza liczba jest ujemna, druga stoi w miejscu**, bo w poprzednim roku więcej aktów pochodziło z nowego budynku przy 1 Maja, a mieszkanie z drugiej ręki kosztuje tyle samo co rok wcześniej. Przy sześćdziesięciu transakcjach rocznie nie nazwiemy tego trendem, ale można powiedzieć rzecz następującą: kowarski skok cenowy skończył się w 2022 roku i od tamtej pory rynek stoi w miejscu.

## Cenniki deweloperów

W ustawowej bazie cen mieszkań, do której deweloperzy mają ustawowy obowiązek zgłaszać ceny lokali w sprzedaży, **nie ma dziś w Kowarach ani jednego mieszkania**.

Oznacza to, że inwestycja przy 1 Maja została sprzedana i nowej oferty pierwotnej w mieście nie ma. Kupujący ma do wyboru wyłącznie zasób istniejący.

## Domy i działki

| Typ | Akty | Mediana ceny | Kwartyle | Typowa działka |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Dom | 12 | 161 250 zł | 116 500 do 875 000 zł | 882 m² |
| Działka | 7 | 99 015 zł | 12 500 do 138 025 zł | 508 m² |

Przy domach i działkach podajemy cenę całkowitą, nigdy ceny za metr, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku. **6 z 12 aktów na dom dotyczy nieruchomości z co najmniej dwoma budynkami**, czyli połowa.

Mediana domu wynosi 161 250 zł, czyli **mniej niż mediana ceny pięćdziesięciometrowego mieszkania**, która wynosi 219 550 zł. Zanim ktokolwiek wyciągnie z tego wniosek o kupowaniu domu zamiast mieszkania, trzeba spojrzeć na kwartyle: **od 116 500 do 875 000 zł, czyli siedem i pół raza**. W dwunastu aktach siedzą i budynki do generalnego remontu, i pełnowartościowe domy, a mediana wypada między nimi przypadkiem.

Uczciwy wniosek brzmi: **rynek domów w Kowarach jest za mały, żeby podać jego cenę**, a liczba 161 250 zł mówi tyle, że w tym mieście da się kupić dom za sumę, za którą gdzie indziej kupuje się kawalerkę.

Rynek gruntu jest w podobnym stanie: siedem transakcji, typowa powierzchnia 508 m², ostatni akt z sierpnia 2025 roku.

## Co z tego ma kupujący

Kowary są najtańszym miastem powiatu karkonoskiego i jednym z tańszych na Dolnym Śląsku, a przy tym leżą w środku najdroższego jego zakątka. Trzy rzeczy warto sprawdzić przed rozmową o cenie.

**Używaj mediany rynku wtórnego, czyli 4286 zł**, bo pierwsza sprzedaż to tu jeden budynek. **Nie licz na wzrost z lat 2021 i 2022**, bo od 2022 roku mediana chodzi w przedziale 4059 do 4356 zł, a mediana rynku wtórnego z ostatnich dwunastu miesięcy stoi w miejscu. I **zejdź do konkretnego budynku**, bo w mieście, w którym żaden adres poza jednym nie zebrał pięciu transakcji, to stan techniczny, a nie lokalizacja, ustawia cenę.

Sąsiednie gminy opisujemy osobno: [Karpacz](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-karpacz) jest droższy o 7724 zł na metrze, [Szklarska Poręba](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-szklarska-poreba) o 8340 zł, a [Jelenia Góra](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-jelenia-gora) o 2348 zł. Całą czwórkę zestawiamy w [porównaniu cen w Jeleniej Górze, Karpaczu, Szklarskiej Porębie i Kowarach](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-jelenia-gora-karpacz-szklarska-kowary). Pełne zestawienie gmin jest w [rankingu cen mieszkań w Polsce](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-w-polsce-ranking-gmin).

Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w [danych o cenach transakcyjnych](https://mscanner.pl/ceny-transakcyjne-mieszkan). Jeśli masz już konkretną ofertę, [raport nieruchomości](https://mscanner.pl/raport-nieruchomosci) zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.
