---
title: "Ceny mieszkań w Knurowie: 5655 zł/m², a jedno osiedle jest o 72 procent droższe od największego [ANALIZA] | mScanner"
description: "Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w Knurowie z aktów notarialnych z dwóch lat, z podziałem na osiedla, ulice, rynek pierwotny i wtórny, metraże, domy i działki."
url: "https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-knurow"
published: "2026-08-17"
updated: "2026-08-19"
author: "Zespół mScanner"
tags:
  - "Ceny mieszkań"
  - "Analiza okolicy"
  - "Rynek nieruchomości"
collection: "analizy-miast"
source:
  name: "Rejestr Cen Nieruchomości, starostwo powiatowe w Gliwicach"
  from: "2024-07-03"
  to: "2026-07-13"
  deeds: 450
---

# Ceny mieszkań w Knurowie: 5655 zł za metr, a między Czterema Porami Roku a Szczygłowicami jest 3307 zł różnicy. Policzyliśmy 450 aktów notarialnych [ANALIZA]

Mediana metra w Knurowie to 5655 zł, o 7 procent poniżej mediany polskiej gminy. Nowe osiedle przy 26 Stycznia kosztuje 7935 zł za metr, a największe knurowskie osiedle, Szczygłowice, 4628 zł. Cały rynek pokazuje spadek, sam rynek wtórny lekki wzrost.

## Źródło danych

- Rejestr: Rejestr Cen Nieruchomości, starostwo powiatowe w Gliwicach
- Zakres danych: od 2024-07-03 do 2026-07-13
- Liczba aktów notarialnych: 450
- Cytując te liczby, podaj źródło: mScanner (dane: Rejestr Cen Nieruchomości) oraz adres tej analizy: https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-knurow — to ona niesie próbkę i okres, bez których kwota jest nieporównywalna.

Knurów zajmuje **515 miejsce wśród 889 polskich gmin** z medianą **5655 zł/m²**, czyli o 7 procent poniżej mediany typowej polskiej gminy. Do Gliwic jest stąd 10 kilometrów, a do Katowic 37, czyli prawie tak daleko jak z Gliwic.

Liczby pochodzą z **450 aktów notarialnych** podpisanych od lipca 2024 roku. Miasto liczy 36 tysięcy mieszkańców, a mimo to **dzieli się cenowo na dwa osobne światy: nowe osiedle przy 26 Stycznia z medianą 7935 zł/m² i Szczygłowice z 4628 zł/m²**. Różnica wynosi 72 procent i przebiega w granicach jednego niedużego miasta.

![Mapa Knurowa z niebieską granicą administracyjną miasta i osiedlami pokolorowanymi według mediany ceny transakcyjnej, z Gliwicami w tle](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-knurow/knurow-mapa-v1.png)

## Dane i metodologia

- **Źródło:** Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez starostwo powiatowe w Gliwicach, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
- **Zakres danych:** transakcje **od 3 lipca 2024 do 13 lipca 2026**. Ta druga data to ostatni akt, jaki rejestr niesie, a nie dzień publikacji wpisu. Każde starostwo aktualizuje swój rejestr we własnym rytmie, więc daty końcowe poszczególnych miast się różnią.
- Podajemy **medianę, nigdy średnią**, i liczymy tylko mieszkania o powierzchni **15 do 250 m²**.
- Transakcje nierynkowe odsiewamy progiem 30 procent mediany danego roku. W Knurowie filtr usunął **9 aktów z medianą 1477 zł/m²** i medianą ceny całkowitej 65 000 zł, czyli 2 procent transakcji.
- **Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno.**
- Ulice i osiedla pochodzą z adresów zapisanych w akcie. Knurów nie ma podziału na dzielnice, więc zamiast nich pokazujemy osiedla.

Po tych filtrach zostaje **450 aktów, mediana 5655 zł/m², a połowa transakcji mieści się między 4648 a 6848 zł/m²**. Typowe knurowskie mieszkanie z rejestru ma 47 m² i kosztowało 265 000 zł.

## Rynek pierwotny vs wtórny

| Rodzaj rynku | Mediana zł/m² | Akty | Mediana ceny | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Wtórny | 5362 | 383 | 240 000 zł | 47 m² |
| Pierwotny | 7572 | 67 | 444 816 zł | 61 m² |

**Rynek pierwotny to 15 procent knurowskich aktów** i jest droższy od wtórnego o **41 procent**, czyli o 2210 zł na metrze.

Nowe mieszkania są przy tym wyraźnie większe: 61 m² wobec 47 m², co przy cenie całkowitej daje 444 816 zł wobec 240 000 zł. **Nowe mieszkanie w Knurowie kosztuje niemal dwa razy tyle co przeciętne mieszkanie z rynku wtórnego.**

Jeśli szukasz mieszkania z rynku wtórnego, twoją liczbą jest **5362 zł/m²**, a nie 5655 zł/m².

Jedno zastrzeżenie do tej tabeli i do wszystkiego, co z niej dalej wynika. **Podział na rynek pierwotny i wtórny mówi o tym, kto sprzedaje, a nie o wieku budynku.** Rejestr nie zapisuje roku budowy, więc rynku wtórnego nie nazywamy starym budownictwem: mieszkanie w bloku oddanym kilka lat temu i odsprzedawane dalej liczy się w nim tak samo jak lokal w kamienicy z 1910 roku.

## Osiedla

![Wykres słupkowy poziomy mediany ceny metra na osiedlach Knurowa, od 7935 zł/m² na Osiedlu Cztery Pory Roku do 4628 zł/m² na Osiedlu Szczygłowice, z liczbą aktów wpisaną w każdy słupek](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-knurow/knurow-dzielnice-v2.png)

| Osiedle | Mediana zł/m² | Akty | W tym pierwotny, akty | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Osiedle Cztery Pory Roku | 7935 | 55 | 40 | 47 m² |
| Osiedle 1000-lecia | 5816 | 79 | 0 | 43 m² |
| Osiedle Wojska Polskiego II | 5804 | 28 | 0 | 62 m² |
| Redyna | 5787 | 61 | 14 | 59 m² |
| Osiedle Foch | 5762 | 20 | 0 | 56 m² |
| Osiedle Pocztowa | 5556 | 49 | 13 | 48 m² |
| Osiedle Wojska Polskiego I | 5552 | 32 | 0 | 52 m² |
| Osiedle Domków Fińskich | 5426 | 14 | 0 | 51 m² |
| Osiedle Szczygłowice | 4628 | 96 | 0 | 43 m² |

Dziewięć osiedli zbiera 434 z 450 aktów. Osiedle Domków Fińskich i Osiedle Foch stoją na 14 i 20 aktach, więc czytamy je jako sygnał.

Ta tabela pokazuje bardzo czytelny układ. **Na górze jest jedno osiedle deweloperskie, Cztery Pory Roku, z 7935 zł/m² i 40 nowymi lokalami na 55 aktów.** Na dole są **Szczygłowice z 96 aktami i 4628 zł/m²**, największe osiedle w mieście i najtańsze, bez ani jednej transakcji z rynku pierwotnego.

Cała reszta, siedem osiedli, mieści się między **5426 a 5816 zł/m²**, czyli w przedziale 390 zł. To jest knurowska cena mieszkania w bloku i jest ona wyjątkowo powtarzalna.

**Między najdroższym a najtańszym osiedlem jest 3307 zł na metrze**, czyli 72 procent, i na mieszkaniu 47-metrowym daje to różnicę 155 429 zł. W mieście, przez które można przejechać w kwadrans, to bardzo dużo.

## Ulice

| Ulica | Mediana zł/m² | Akty | W tym pierwotny, akty | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| 26 Stycznia | 7935 | 53 | 40 | 47 m² |
| Wolności | 7194 | 21 | 11 | 63 m² |
| Lotników | 6159 | 13 | 0 | 62 m² |
| Mieszka I | 6017 | 14 | 0 | 48 m² |
| Kazimierza Wielkiego | 5816 | 39 | 0 | 41 m² |
| Kosmonautów | 5532 | 12 | 0 | 48 m² |
| Władysława Jagiełły | 5456 | 17 | 0 | 37 m² |
| Aleja Piastów | 5206 | 35 | 0 | 33 m² |
| Księdza Alojzego Koziełka | 4994 | 12 | 4 | 58 m² |
| Hugo Kołłątaja | 4324 | 14 | 0 | 49 m² |
| Jana Kilińskiego | 4049 | 25 | 0 | 43 m² |

Tabela ulic potwierdza to samo. **26 Stycznia z 53 aktami, z których 40 pochodzi z rynku pierwotnego, jest najdroższym adresem miasta**, a Wolności z 21 aktami i jedenastoma nowymi lokalami drugim.

Poniżej rozciąga się rynek wtórny, od 6159 zł przy Lotników do **4049 zł przy Jana Kilińskiego**, gdzie 25 aktów daje najniższą cenę w mieście. Ten przedział, 2110 zł, opisuje realny wybór, przed jakim stoi kupujący mieszkanie w istniejącym budynku.

## Metraż i izby

| Przedział | Mediana zł/m² | Akty | W tym pierwotny, akty |
| --- | --- | --- | --- |
| do 35 m² | 5276 | 66 | 3 |
| 35 do 50 m² | 5556 | 209 | 26 |
| 50 do 65 m² | 5739 | 122 | 15 |
| ponad 65 m² | 6547 | 53 | 23 |

Reguła „mniejsze mieszkanie kosztuje więcej za metr” **w Knurowie się nie sprawdza**: cena metra rośnie wraz z powierzchnią, od 5276 do 6547 zł/m². Ostatni przedział podnosi rynek pierwotny, który stanowi w nim 43 procent aktów, ale pierwsze trzy i tak układają się rosnąco.

| Izby | Mediana zł/m² | Akty | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- |
| 1 | 5544 | 12 | 26 m² |
| 2 | 6575 | 93 | 37 m² |
| 3 | 5366 | 210 | 46 m² |
| 4 | 5710 | 109 | 60 m² |
| 5 | 5765 | 20 | 61 m² |

Rejestr zapisuje **liczbę izb, a nie liczbę pokoi**, i widać to po metrażach: typowa „trzyizbowa” transakcja ma 46 m². Wiersz jednoizbowy stoi na dwunastu aktach i traktujemy go jako sygnał.

Najtańszy za metr jest wiersz trzyizbowy, na który przypada 210 z 450 aktów, czyli **47 procent rynku**. Podobnie jak w Piekarach Śląskich, **najbardziej typowe knurowskie mieszkanie jest zarazem najtańsze za metr**.

## Historia cen

![Wykres liniowy mediany ceny metra na rynku wtórnym w Knurowie od 2021 do 2026 roku, linia rośnie równomiernie z 4001 zł/m² do 5456 zł/m²](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-knurow/knurow-ceny-rok-v2.png)

| Rok | Mediana zł/m², cały rynek | Akty |
| --- | --- | --- |
| 2021 | 4848 | 339 |
| 2022 | 4650 | 204 |
| 2023 | 4679 | 171 |
| 2024 | 5970 | 282 |
| 2025 | 5691 | 225 |
| 2026 (do lipca) | 5487 | 98 |

Porównanie **ostatnich dwunastu miesięcy rejestru z dwunastoma poprzednimi**, liczone do własnej daty końcowej Knurowa, daje **5487 zł/m² na 195 aktach wobec 5734 zł/m² na 241 aktach**, czyli **spadek o 4,3 procent**.

Ten sam rachunek na samym rynku wtórnym daje **5391 zł/m² na 179 aktach wobec 5300 zł/m² na 194 aktach**, czyli **wzrost o 1,7 procent**.

| Ujęcie | Ostatnie 12 miesięcy | Poprzednie 12 | Zmiana |
| --- | --- | --- | --- |
| Cały rynek | 5487 zł/m² (195 aktów) | 5734 zł/m² (241 aktów) | minus 4,3 procent |
| Sam rynek wtórny | 5391 zł/m² (179 aktów) | 5300 zł/m² (194 akty) | plus 1,7 procent |

Rozjazd tłumaczy się tak samo jak w kilku innych miastach konurbacji: **w poprzednim okresie rozliczono więcej lokali z rynku pierwotnego przy 26 Stycznia, a w ostatnim mniej**. Mieszkania z rynku wtórnego, czyli 85 procent transakcji, podrożały o 1,7 procent.

Szereg roczny rynku wtórnego rośnie przy tym równo od 2021 roku, z 4001 do 5456 zł/m², bez żadnego zatrzymania.

## Cenniki deweloperów

Ustawowy obowiązek publikowania cen ofertowych obejmuje w Knurowie **53 mieszkania**, praktycznie w całości w jednej inwestycji. Mediana ceny ofertowej wynosi **8588 zł/m²**, a widełki są bardzo wąskie, od 8306 do 8716 zł/m².

| Inwestycja | Deweloper | Lokale | Mediana zł/m² |
| --- | --- | --- | --- |
| Dywizjonu 303 | Developer Estates | 52 | 8588 |
| Stokrotki | Arcus Development | 1 | 6688 |

Zestawienie z aktami: **deweloper żąda dziś 8588 zł za metr, a knurowski rynek pierwotny zamknął w rejestrze mediany 7572 zł/m²**, czyli o 13 procent mniej. Warto to zestawić jeszcze inaczej: **cena ofertowa nowego mieszkania jest o 60 procent wyższa od mediany rynku wtórnego**.

## Domy i działki

Przy domach i działkach podajemy **cenę całkowitą, nie cenę metra**, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku i przeliczanie byłoby zgadywaniem.

| Rodzaj | Akty | Mediana ceny | Dolny kwartyl | Górny kwartyl | Typowa działka |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Domy | 46 | 650 000 zł | 435 000 zł | 1 013 500 zł | 788 m² |
| Działki | 16 | 248 551 zł | 86 755 zł | 918 100 zł | 1096 m² |

Rynek domów jest w Knurowie cienki: **46 aktów w dwa lata**, przy 450 na mieszkania. Dwadzieścia z nich dotyczy nieruchomości z co najmniej dwoma budynkami.

Działek jest tylko 16, a ich typowa powierzchnia, **1096 m², jest największa w całej konurbacji**. Przy takiej liczbie aktów mediana 248 551 zł nie opisuje jednak żadnego rynku i tak ją traktujemy. Ostatni akt na dom pochodzi z 30 lipca 2026, a na działkę z 24 kwietnia 2026.

## Co z tego ma kupujący

W Knurowie **wybór sprowadza się do trzech poziomów cenowych**, i to jest cała mapa tego rynku: nowe osiedle po 7935 zł/m², siedem osiedli z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych po 5426 do 5816 zł/m², i Szczygłowice po 4628 zł/m².

Przy oglądaniu ofert sprawdź trzy rzeczy. **Ustal, o które osiedle chodzi**, bo różnica sięga 155 429 zł na mieszkaniu 47-metrowym. **Nie wierz w spadek o 4 procent**, bo rynek wtórny podrożał w tym czasie o 1,7. I **porównuj ceny całkowite**, bo najliczniejszy typ mieszkania, trzyizbowy, jest tu zarazem najtańszy za metr.

Sąsiednie miasta konurbacji opisujemy osobno: [Gliwice](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-gliwice) leżą 10 kilometrów stąd i są o 1355 zł na metrze droższe, a [Mikołów](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-mikolow) 23 kilometry i jest droższy o 1618 zł/m². Wszystkie dziewiętnaście miast zestawiamy w [porównaniu cen w konurbacji katowickiej](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-konurbacja-katowicka). Pełne zestawienie gmin jest w [rankingu cen mieszkań w Polsce](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-w-polsce-ranking-gmin).

Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w [danych o cenach transakcyjnych](https://mscanner.pl/ceny-transakcyjne-mieszkan). Jeśli masz już konkretną ofertę, [raport nieruchomości](https://mscanner.pl/raport-nieruchomosci) zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.
