---
title: "Ceny mieszkań w Jaworznie: 6502 zł/m², a nowe mieszkanie kosztuje tylko o 12 procent więcej [ANALIZA] | mScanner"
description: "Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w Jaworznie z aktów notarialnych z dwóch lat, z podziałem na osiedla, ulice, rynek pierwotny i wtórny, metraże, domy i działki."
url: "https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-jaworzno"
published: "2026-08-16"
updated: "2026-08-19"
author: "Zespół mScanner"
tags:
  - "Ceny mieszkań"
  - "Analiza okolicy"
  - "Rynek nieruchomości"
collection: "analizy-miast"
source:
  name: "Rejestr Cen Nieruchomości, Jaworzno jako miasto na prawach powiatu"
  from: "2024-07-01"
  to: "2026-06-25"
  deeds: 923
---

# Ceny mieszkań w Jaworznie: 6502 zł za metr, a różnica między rynkiem pierwotnym a wtórnym to 12 procent, najmniej w całej konurbacji. Policzyliśmy 923 akty notarialne [ANALIZA]

Mediana metra w Jaworznie to 6502 zł, o 7 procent powyżej mediany polskiej gminy. Nowe mieszkanie kosztuje tu za metr tylko o 12 procent więcej niż z rynku wtórnego, najmniej w konurbacji, a rozpiętość między ulicami jest najwęższa z dziewiętnastu miast.

## Źródło danych

- Rejestr: Rejestr Cen Nieruchomości, Jaworzno jako miasto na prawach powiatu
- Zakres danych: od 2024-07-01 do 2026-06-25
- Liczba aktów notarialnych: 923
- Cytując te liczby, podaj źródło: mScanner (dane: Rejestr Cen Nieruchomości) oraz adres tej analizy: https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-jaworzno — to ona niesie próbkę i okres, bez których kwota jest nieporównywalna.

Jaworzno zajmuje **354 miejsce wśród 889 polskich gmin** z medianą **6502 zł/m²**, czyli o 7 procent powyżej mediany typowej polskiej gminy. Do Katowic jest stąd 27 kilometrów, a do Sosnowca 17.

Liczby pochodzą z **923 aktów notarialnych** podpisanych od lipca 2024 roku. Jaworzno jest w tym zestawieniu najbardziej wyrównanym rynkiem konurbacji, i to na dwa sposoby naraz. **Nowe mieszkanie kosztuje tu za metr tylko o 12 procent więcej niż mieszkanie z rynku wtórnego**, podczas gdy w Mysłowicach różnica sięga 63 procent. **Rozpiętość między jaworznickimi ulicami wynosi 2935 zł/m²**, najmniej z dziewiętnastu miast; w Mysłowicach jest to 8224 zł/m².

![Mapa Jaworzna z niebieską granicą administracyjną miasta i dzielnicami pokolorowanymi według mediany ceny transakcyjnej, z Mysłowicami i Sosnowcem w tle](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-jaworzno/jaworzno-mapa-v1.png)

## Dane i metodologia

- **Źródło:** Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez Jaworzno, które jest miastem na prawach powiatu, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
- **Zakres danych:** transakcje **od 1 lipca 2024 do 25 czerwca 2026**. Ta druga data to ostatni akt, jaki rejestr niesie, a nie dzień publikacji wpisu. Każde starostwo aktualizuje swój rejestr we własnym rytmie, więc daty końcowe poszczególnych miast się różnią.
- Podajemy **medianę, nigdy średnią**, i liczymy tylko mieszkania o powierzchni **15 do 250 m²**.
- Transakcje nierynkowe odsiewamy progiem 30 procent mediany danego roku. W Jaworznie filtr usunął **39 aktów z medianą 925 zł/m²** i medianą ceny całkowitej 45 000 zł, przy typowym metrażu 49 m². To wykupy mieszkań komunalnych przez dotychczasowych lokatorów.
- **Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno.**
- **Ulice i osiedla pochodzą z adresów zapisanych w akcie.** Nazwy osiedli są tymi, których używa się w Jaworznie na co dzień, a nie jednostkami formalnego podziału administracyjnego, który jest znacznie grubszy. Piszemy o tym pod tabelą.

Po tych filtrach zostaje **923 akty, mediana 6502 zł/m², a połowa transakcji mieści się między 5615 a 7296 zł/m²**. Typowe jaworznickie mieszkanie z rejestru ma 49 m² i kosztowało 305 000 zł.

Warto zwrócić uwagę na sam rozstęp kwartylowy: **1681 zł**, najwęższy w całej konurbacji. Dla porównania w Katowicach wynosi 4358 zł, a w Chorzowie 4052.

## Rynek pierwotny vs wtórny

| Rodzaj rynku | Mediana zł/m² | Akty | Mediana ceny | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Wtórny | 6178 | 683 | 280 000 zł | 47 m² |
| Pierwotny | 6938 | 240 | 399 238 zł | 58 m² |

**Rynek pierwotny to 26 procent jaworznickich aktów**, a jego przewaga cenowa wynosi tylko **12 procent**, czyli 760 zł na metrze. To zdecydowanie najmniej w konurbacji: w Gliwicach i Tychach jest to 18 i 20 procent, a w Mysłowicach 63.

Dla kupującego jest to informacja praktyczna i rzadka. **W Jaworznie mediana miasta, 6502 zł/m², jest sensownym punktem odniesienia dla obu rynków naraz**, bo dzieli je mniej niż osiemset złotych na metrze. W większości miast konurbacji ta sama liczba nie opisuje żadnego z nich.

Nowe mieszkania są tu za to wyraźnie większe: 58 m² wobec 47 m² na rynku wtórnym, co przekłada się na cenę całkowitą 399 238 zł wobec 280 000 zł.

Jedno zastrzeżenie do tej tabeli i do wszystkiego, co z niej dalej wynika. **Podział na rynek pierwotny i wtórny mówi o tym, kto sprzedaje, a nie o wieku budynku.** Rejestr nie zapisuje roku budowy, więc rynku wtórnego nie nazywamy starym budownictwem: mieszkanie w bloku oddanym kilka lat temu i odsprzedawane dalej liczy się w nim tak samo jak lokal w kamienicy z 1910 roku.

## Osiedla

![Wykres słupkowy poziomy mediany ceny metra w osiedlach Jaworzna, od 7628 zł/m² w Starej Hucie do 3380 zł/m² na Pieczyskach, z liczbą aktów wpisaną w każdy słupek](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-jaworzno/jaworzno-osiedla-v1.png)

| Osiedle | Mediana zł/m² | Akty | W tym pierwotny, akty | Bez rynku pierwotnego, zł/m² | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Stara Huta | 7628 | 60 | 23 | 5769 | 47 m² |
| Śródmieście | 6832 | 278 | 139 | 6270 | 51 m² |
| Niedzieliska | 6621 | 80 | 49 | 6155 | 46 m² |
| Podłęże | 6498 | 90 | 10 | 6377 | 58 m² |
| Pechnik | 6369 | 158 | 8 | 6370 | 48 m² |
| Wilkoszyn | 6229 | 26 | 8 | 6173 | 59 m² |
| Dąbrowa Narodowa | 6075 | 172 | 0 | 6075 | 44 m² |
| Szczakowa | 5322 | 28 | 0 | 5322 | 38 m² |
| Pieczyska | 3380 | 12 | 2 | 3380 | 45 m² |

Dziewięć osiedli zbiera 904 z 923 aktów. Wiersze Pieczysk, Wilkoszyna i Szczakowej stoją na kilkunastu do trzydziestu aktach, więc czytamy je jako sygnał.

Jedno wyjaśnienie do nazw w tej tabeli. **Formalny podział administracyjny Jaworzna jest znacznie grubszy niż to, jak mówi się o mieście na co dzień**: łączy Śródmieście, Bory i Niedzieliska w jedną jednostkę, a Szczakową z Pieczyskami w drugą. My dzielimy miasto po nazwach osiedli, których jaworznianie faktycznie używają, więc pierwsze pięć wierszy tej tabeli mieści się razem w jednej formalnej jednostce. To nie są dzielnice w rozumieniu uchwały, tylko części miasta, i tak je czytamy.

**Pięć osiedli z ponad osiemdziesięcioma aktami mieści się między 6075 a 6832 zł/m²**, czyli w przedziale 757 zł. Jaworzno jest pod tym względem najbardziej jednolitym miastem w tym zestawieniu: w Chorzowie ten sam przedział ma 3619 zł.

Wyjątkiem jest pierwszy wiersz. **Stara Huta z 7628 zł/m² wygląda na najdroższe osiedle, ale po odjęciu rynku pierwotnego spada na 5769 zł/m²**, czyli na ostatnie miejsce wśród sześciu osiedli z ponad pięćdziesięcioma aktami. To spadek o 1859 zł i jedyne miejsce w Jaworznie, gdzie rynek pierwotny naprawdę zmienia obraz okolicy.

Na dole tabeli są **Szczakowa z 5322 zł/m² i Pieczyska z 3380 zł/m²**, obie na wschodnim krańcu miasta i obie bez rynku pierwotnego. Pieczyska stoją na dwunastu aktach, więc tej liczby nie traktujemy jako ceny osiedla.

## Ulice

| Ulica | Mediana zł/m² | Akty | W tym pierwotny, akty | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Fryderyka Chopina | 8460 | 14 | 8 | 49 m² |
| Azot | 8206 | 19 | 15 | 49 m² |
| Świętego Wojciecha | 8014 | 12 | 1 | 63 m² |
| Sportowa | 7678 | 54 | 51 | 52 m² |
| Insurekcji Kościuszkowskiej | 6748 | 112 | 84 | 60 m² |
| Kamila Wachlowskiego | 6665 | 52 | 49 | 49 m² |
| 11 Listopada | 6642 | 18 | 0 | 44 m² |
| Podwale | 6636 | 20 | 8 | 64 m² |
| Górników z „Danuty” | 6534 | 15 | 0 | 44 m² |
| Stanisławy i Franciszka Mazur | 6369 | 13 | 0 | 44 m² |
| Wandy | 6330 | 13 | 0 | 51 m² |
| Aleja marszałka Józefa Piłsudskiego | 6242 | 55 | 0 | 51 m² |
| Jaśminowa | 6196 | 21 | 0 | 43 m² |
| Grunwaldzka | 6119 | 53 | 1 | 42 m² |
| Gliniana | 6079 | 15 | 0 | 46 m² |
| Kalinowa | 6057 | 28 | 0 | 61 m² |
| Jana Matejki | 5949 | 16 | 0 | 45 m² |
| 3 Maja | 5917 | 22 | 2 | 44 m² |
| Klonowa | 5525 | 16 | 0 | 44 m² |

**Rozpiętość między najdroższą a najtańszą ulicą wynosi 2935 zł/m²**, od 8460 zł/m² przy Chopina do 5525 zł/m² przy Klonowej. To najwęższa rozpiętość wewnątrzmiejska w całym zestawieniu dziewiętnastu miast, a dla porównania w sąsiednich Mysłowicach jest to 8224 zł.

Jeszcze mocniej widać to w środku tabeli. **Trzynaście ulic, od 11 Listopada do Klonowej, mieści się między 5525 a 6642 zł/m²**, czyli w przedziale 1117 zł, a poza Podwalem żadna z nich nie ma więcej niż dwie transakcje z rynku pierwotnego. **To jest jaworznicka cena mieszkania w bloku i jest ona zaskakująco jednakowa niezależnie od adresu.**

Trzy pierwsze wiersze stoją na dwunastu do dziewiętnastu aktów, więc są sygnałem, nie zmierzoną ceną ulicy. Najsolidniejszy wysoki wynik to **Sportowa z 7678 zł/m² na 54 aktach, z których 51 pochodzi z rynku pierwotnego**, oraz **Insurekcji Kościuszkowskiej ze 112 aktami, największą liczbą w mieście**, gdzie 84 akty pochodzą z rynku pierwotnego, a mediana wynosi 6748 zł/m².

## Metraż i izby

| Przedział | Mediana zł/m² | Akty | W tym pierwotny, akty |
| --- | --- | --- | --- |
| do 35 m² | 6308 | 104 | 13 |
| 35 do 50 m² | 6398 | 404 | 79 |
| 50 do 65 m² | 6532 | 313 | 97 |
| ponad 65 m² | 6794 | 102 | 51 |

Tabela metraży jest w Jaworznie równie płaska jak wszystko inne w tym mieście: **między najtańszym a najdroższym przedziałem jest 486 zł, czyli 8 procent**, i cena rośnie wraz z powierzchnią, a nie maleje. Reguła „mniejsze mieszkanie kosztuje więcej za metr” tu nie działa.

| Izby | Mediana zł/m² | Akty | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- |
| 2 | 6374 | 160 | 36 m² |
| 3 | 6308 | 388 | 47 m² |
| 4 | 6222 | 171 | 62 m² |
| 5 | 6476 | 11 | 71 m² |

Rejestr zapisuje **liczbę izb, a nie liczbę pokoi**, i widać to po metrażach: typowa „trzyizbowa” transakcja ma 47 m², czyli w ogłoszeniu byłoby to mieszkanie dwupokojowe z kuchnią. Wiersz jednoizbowy stoi na siedmiu aktach i go pomijamy, podobnie jak wiersze powyżej pięciu izb.

Trzy główne wiersze dzieli 152 zł, czyli **2 procent**. W Jaworznie liczba izb praktycznie nie wpływa na cenę metra.

## Historia cen

![Wykres liniowy mediany ceny metra na rynku wtórnym w Jaworznie od 2021 do 2026 roku, linia rośnie z 4846 zł/m² do 6298 zł/m², z zatrzymaniem między 2022 a 2023 rokiem](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-jaworzno/jaworzno-ceny-rok-v2.png)

| Rok | Mediana zł/m², cały rynek | Akty |
| --- | --- | --- |
| 2021 | 4733 | 474 |
| 2022 | 5215 | 441 |
| 2023 | 5220 | 380 |
| 2024 | 5984 | 462 |
| 2025 | 6573 | 471 |
| 2026 (do czerwca) | 6829 | 248 |

Porównanie **ostatnich dwunastu miesięcy rejestru z dwunastoma poprzednimi**, liczone do własnej daty końcowej Jaworzna, daje **6579 zł/m² na 461 aktach wobec 6425 zł/m² na 477 aktach**, czyli **wzrost o 2,4 procent**.

Ten sam rachunek na samym rynku wtórnym daje **6287 zł/m² na 373 aktach wobec 6057 zł/m² na 318 aktach**, czyli **wzrost o 3,8 procent**. Obie liczby są zbliżone, co jest kolejnym skutkiem tego, że oba rynki kosztują tu podobnie.

W szeregu rocznym widać jedno wyraźne zatrzymanie: **między 2022 a 2023 rokiem mediana rynku wtórnego praktycznie nie drgnęła**, 5133 wobec 5127 zł/m². Potem wróciła do wzrostu.

## Cenniki deweloperów

Ustawowy obowiązek publikowania cen ofertowych obejmuje w Jaworznie **168 mieszkań**. Mediana ceny ofertowej wynosi **7500 zł/m²**, a połowa oferty mieści się w bardzo wąskich widełkach od 7426 do 7827 zł/m².

Zestawienie z aktami: **deweloperzy żądają dziś mediany 7500 zł/m², a rynek pierwotny zamknął w rejestrze mediany 6938 zł/m²**, czyli o 8 procent mniej. To jeden z mniejszych rozjazdów w konurbacji.

Ciekawsze jest jednak inne zestawienie. **Cena ofertowa nowego mieszkania jest w Jaworznie o 21 procent wyższa od mediany rynku wtórnego.** W Tychach ta sama różnica wynosi 35 procent, a w Bytomiu 68.

## Domy i działki

Przy domach i działkach podajemy **cenę całkowitą, nie cenę metra**, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku i przeliczanie byłoby zgadywaniem.

| Rodzaj | Akty | Mediana ceny | Dolny kwartyl | Górny kwartyl | Typowa działka |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Domy | 343 | 479 000 zł | 340 000 zł | 682 900 zł | 616 m² |
| Działki | 115 | 111 053 zł | 25 000 zł | 322 000 zł | 388 m² |

**Mediana ceny domu, 479 000 zł, jest najniższa w całej konurbacji**, przy 343 aktach, czyli trzeciej co do wielkości liczbie po Dąbrowie Górniczej i Katowicach.

Tłumaczy to po części struktura: **143 z 343 aktów dotyczy nieruchomości z co najmniej dwoma budynkami**, czyli działek z zabudową gospodarczą. Jaworzno zachowało dużo terenów o charakterze wiejskim, a rejestr zapisuje takie transakcje razem z domami jednorodzinnymi.

Działek jest 115, a ich mediana 111 053 zł przy typowej powierzchni 388 m² jest jedną z niższych w zestawieniu. Ostatnie akty na obie kategorie pochodzą z czerwca 2026.

## Co z tego ma kupujący

W Jaworznie **mediana miasta działa lepiej niż gdziekolwiek indziej w konurbacji**, i to jest główny wniosek. Rynek pierwotny i wtórny dzieli 760 zł, osiedla mieszczą się w 757 zł, a trzynaście ulic w 1117 zł.

Przy oglądaniu ofert sprawdź trzy rzeczy. **Nie płać za ofertę dewelopera premii powyżej kilkunastu procent**, bo tyle wynosi tu cała różnica między rynkami. **Nie licz na tanie osiedle**, bo poza Szczakową i Pieczyskami wszystkie są w tej samej cenie. I **przy Starej Hucie zapytaj o rocznik budynku**, bo to jedyne miejsce, w którym mediana osiedla rozjeżdża się z medianą mieszkań z rynku wtórnego, i to aż o 1859 zł.

Sąsiednie miasta konurbacji opisujemy osobno: [Mysłowice](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-myslowice) leżą 13 kilometrów stąd i są o 418 zł na metrze tańsze, a [Sosnowiec](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-sosnowiec) 17 kilometrów i jest tańszy o 609 zł. Wszystkie dziewiętnaście miast zestawiamy w [porównaniu cen w konurbacji katowickiej](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-konurbacja-katowicka). Pełne zestawienie gmin jest w [rankingu cen mieszkań w Polsce](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-w-polsce-ranking-gmin).

Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w [danych o cenach transakcyjnych](https://mscanner.pl/ceny-transakcyjne-mieszkan). Jeśli masz już konkretną ofertę, [raport nieruchomości](https://mscanner.pl/raport-nieruchomosci) zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.

---

**Uzupełnienie z 31 sierpnia 2026.** Sekcja nosiła wcześniej tytuł „Dzielnice”, a jeden wiersz nazywał się „Jaworzno Śródmieście”. Nazwaliśmy ją zgodnie z tym, czym jest: podziałem na osiedla, których używa się w Jaworznie na co dzień. Formalny podział administracyjny miasta jest grubszy i napisaliśmy o tym pod tabelą. Liczby nie zmieniły się.
