---
title: "Ceny mieszkań w Gliwicach: 7010 zł/m², a różnica między dzielnicami to w trzech czwartych rynek pierwotny [ANALIZA] | mScanner"
description: "Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w Gliwicach z aktów notarialnych z dwóch lat, z podziałem na 17 dzielnic, ulice, rynek pierwotny i wtórny, metraże, domy i działki."
url: "https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-gliwice"
published: "2026-08-16"
updated: "2026-08-19"
author: "Zespół mScanner"
tags:
  - "Ceny mieszkań"
  - "Analiza okolicy"
  - "Rynek nieruchomości"
collection: "analizy-miast"
source:
  name: "Rejestr Cen Nieruchomości, Gliwice jako miasto na prawach powiatu"
  from: "2024-07-01"
  to: "2026-02-25"
  deeds: 2818
---

# Ceny mieszkań w Gliwicach: 7010 zł za metr, a rozpiętość między dzielnicami topnieje z 3821 do 1043 zł, jeśli odejmiemy rynek pierwotny. Policzyliśmy 2818 aktów notarialnych [ANALIZA]

Mediana metra w Gliwicach to 7010 zł, o 16 procent powyżej mediany polskiej gminy. Między najdroższą a najtańszą dzielnicą jest 3821 zł, ale po odjęciu rynku pierwotnego zostaje z tego 1043 zł. Rynek pierwotny to 35 procent aktów.

## Źródło danych

- Rejestr: Rejestr Cen Nieruchomości, Gliwice jako miasto na prawach powiatu
- Zakres danych: od 2024-07-01 do 2026-02-25
- Liczba aktów notarialnych: 2818
- Cytując te liczby, podaj źródło: mScanner (dane: Rejestr Cen Nieruchomości) oraz adres tej analizy: https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-gliwice — to ona niesie próbkę i okres, bez których kwota jest nieporównywalna.

Gliwice zajmują **269 miejsce wśród 889 polskich gmin** z medianą **7010 zł/m²**, czyli o 16 procent powyżej mediany typowej polskiej gminy. To czwarte co do ceny miasto konurbacji katowickiej, po Katowicach, Tychach i Mikołowie, i jej zachodni kraniec: do Katowic jest stąd 39 kilometrów.

Liczby pochodzą z **2818 aktów notarialnych** podpisanych od lipca 2024 roku. Rozpiętość między gliwickimi dzielnicami wynosi **3821 zł na metrze**, co jest wartością większą niż cała mediana Bytomia. Okazuje się jednak, że **trzy czwarte tej rozpiętości znika, kiedy odejmiemy rynek pierwotny**, i to jest najważniejsza rzecz, jaką te dane mówią o Gliwicach.

![Mapa Gliwic z niebieską granicą administracyjną miasta i dzielnicami pokolorowanymi według mediany ceny transakcyjnej, od żółtych po pomarańczowe, z sąsiednimi miastami konurbacji w tle](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-gliwice/gliwice-mapa-v1.png)

## Dane i metodologia

- **Źródło:** Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez Gliwice, które są miastem na prawach powiatu, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
- **Zakres danych:** transakcje **od 1 lipca 2024 do 25 lutego 2026**. Ta druga data to ostatni akt, jaki rejestr niesie, a nie dzień publikacji wpisu. **Gliwicki rejestr jest opóźniony o kilka miesięcy** względem sąsiednich miast, więc każde porównanie z nimi obejmuje tu krótsze okno, a ostatnie miesiące rynku jeszcze się w nim nie zapisały.
- Podajemy **medianę, nigdy średnią**, i liczymy tylko mieszkania o powierzchni **15 do 250 m²**.
- Transakcje nierynkowe odsiewamy progiem 30 procent mediany danego roku. W Gliwicach filtr usunął **128 aktów z medianą 1568 zł/m²** i medianą ceny całkowitej 75 176 zł, przy typowym metrażu 52 m². To wykupy mieszkań komunalnych przez dotychczasowych lokatorów.
- **Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno.**
- Ulice i dzielnice pochodzą z adresów zapisanych w akcie.

Po tych filtrach zostaje **2818 aktów, mediana 7010 zł/m², a połowa transakcji mieści się między 5634 a 8720 zł/m²**. Typowe gliwickie mieszkanie z rejestru ma 50 m² i kosztowało 345 000 zł.

## Rynek pierwotny vs wtórny

| Rodzaj rynku | Mediana zł/m² | Akty | Mediana ceny | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Wtórny | 6827 | 1829 | 330 000 zł | 49 m² |
| Pierwotny | 8038 | 989 | 403 532 zł | 51 m² |

**Rynek pierwotny odpowiada za 35 procent aktów** i jest droższy od wtórnego o 18 procent. To jeden z niższych narzutów w konurbacji: w Mysłowicach nowe mieszkanie kosztuje za metr o 63 procent więcej niż to z rynku wtórnego, w Chorzowie o 50, a tutaj o 18.

Powód jest widoczny w metrażu. Gliwiccy deweloperzy budują lokale o typowej powierzchni 51 m², czyli praktycznie tej samej co średnie mieszkanie z rynku wtórnego. Nie ma tu więc premii za inny, większy produkt, tylko czystą różnicę między nowym a istniejącym budynkiem.

Jeśli szukasz mieszkania z rynku wtórnego, twoją liczbą jest **6827 zł/m²**, a nie 7010 zł/m².

Jedno zastrzeżenie do tej tabeli i do wszystkiego, co z niej dalej wynika. **Podział na rynek pierwotny i wtórny mówi o tym, kto sprzedaje, a nie o wieku budynku.** Rejestr nie zapisuje roku budowy, więc rynku wtórnego nie nazywamy starym budownictwem: mieszkanie w bloku oddanym kilka lat temu i odsprzedawane dalej liczy się w nim tak samo jak lokal w kamienicy z 1910 roku.

## Dzielnice

![Wykres słupkowy poziomy mediany ceny metra w dzielnicach Gliwic, od 9282 zł/m² na Wójtowej Wsi do 5461 zł/m² na Baildona, z liczbą aktów wpisaną w każdy słupek](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-gliwice/gliwice-dzielnice-v2.png)

| Dzielnica | Mediana zł/m² | Akty | W tym pierwotny, akty | Bez rynku pierwotnego, zł/m² | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Wójtowa Wieś | 9282 | 178 | 134 | 7487 | 68 m² |
| Ligota Zabrska | 8664 | 127 | 95 | 7488 | 45 m² |
| Ostropa | 8582 | 37 | 33 | 11 938 | 63 m² |
| Wojska Polskiego | 8378 | 312 | 110 | 7446 | 50 m² |
| Sikornik | 7388 | 268 | 76 | 7216 | 46 m² |
| Żerniki | 7128 | 12 | 4 | 8375 | 49 m² |
| Łabędy | 7038 | 283 | 102 | 6378 | 48 m² |
| Śródmieście | 6998 | 381 | 156 | 6968 | 49 m² |
| Stare Gliwice | 6893 | 119 | 55 | 8514 | 65 m² |
| Trynek | 6584 | 186 | 42 | 6838 | 49 m² |
| Obrońców Pokoju | 6554 | 16 | 1 | 6571 | 63 m² |
| Szobiszowice | 6488 | 190 | 50 | 6813 | 43 m² |
| Politechnika | 6438 | 71 | 9 | 6487 | 49 m² |
| Zatorze | 6407 | 195 | 48 | 6412 | 49 m² |
| Kopernik | 6389 | 92 | 12 | 6572 | 52 m² |
| Sośnica | 6005 | 177 | 20 | 6255 | 48 m² |
| Baildona | 5461 | 137 | 35 | 6444 | 46 m² |

Siedemnaście dzielnic zbiera 2800 z 2818 aktów. Wiersze Żernik, Obrońców Pokoju i Ostropy stoją na kilkunastu do kilkudziesięciu aktach, więc czytamy je jako sygnał, a nie jako zmierzoną cenę dzielnicy.

Kolumna „bez rynku pierwotnego” zmienia tu obraz miasta bardziej niż gdziekolwiek indziej w konurbacji. **Na całym rynku rozpiętość wynosi 3821 zł**, od 9282 zł na Wójtowej Wsi do 5461 zł na Baildona. **Po odjęciu rynku pierwotnego te same dwie dzielnice dzieli już tylko 1043 zł**, 7487 wobec 6444 zł/m², czyli 27 procent zamiast 70.

Wójtowa Wieś traci 1795 zł, Ligota Zabrska 1176 zł, Łabędy 660 zł. To dzielnice, w których deweloperzy postawili nowe osiedla, i ich wysoka pozycja w rankingu jest w większości pozycją tych osiedli, a nie okolicy.

Baildona idzie w drugą stronę i po odjęciu rynku pierwotnego **drożeje o 983 zł**. Trzydzieści pięć lokali z rynku pierwotnego sprzedano tam taniej niż wynosi mediana istniejącego zasobu, co jest w tej tabeli wyjątkiem.

Podobnie działa to w Starych Gliwicach, które z 6893 zł/m² skaczą na 8514 zł/m² bez rynku pierwotnego, przy typowej powierzchni 65 m². Tam z rynku wtórnego sprzedają się duże, drogie mieszkania, a rynek pierwotny jest tańszy od nich.

## Ulice

| Ulica | Mediana zł/m² | Akty | W tym pierwotny, akty | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Zygmunta Starego | 11 000 | 63 | 45 | 48 m² |
| Pelikana | 10 323 | 27 | 27 | 61 m² |
| Tadeusza Mazowieckiego | 10 320 | 88 | 84 | 66 m² |
| Generała Józefa Sowińskiego | 10 300 | 73 | 72 | 49 m² |
| Nad Stawem | 9500 | 23 | 19 | 62 m² |
| Szafirowa | 9337 | 19 | 0 | 66 m² |
| Dolna | 8984 | 62 | 60 | 42 m² |
| Lipowa | 8652 | 26 | 20 | 66 m² |
| Poezji | 8600 | 97 | 80 | 51 m² |
| Pocztowa | 8401 | 44 | 34 | 52 m² |
| Kormoranów | 8250 | 34 | 20 | 46 m² |
| Kozielska | 8152 | 74 | 12 | 55 m² |
| Ignacego Daszyńskiego | 6947 | 66 | 40 | 70 m² |
| Przyszłości | 6925 | 24 | 0 | 38 m² |
| Tadeusza Kościuszki | 6858 | 58 | 38 | 41 m² |
| Karola Dickensa | 6795 | 73 | 53 | 70 m² |
| Pszczyńska | 6446 | 30 | 18 | 54 m² |
| Mikołaja Kopernika | 6350 | 22 | 5 | 63 m² |
| Sztabu Powstańczego | 6201 | 22 | 3 | 54 m² |
| Zwycięstwa | 5404 | 21 | 2 | 66 m² |
| Szobiszowicka | 5293 | 23 | 17 | 42 m² |

Tabela ulic potwierdza to samo, co tabela dzielnic. **Wszystkie pięć najdroższych adresów to inwestycje deweloperskie**: przy Zygmunta Starego, Pelikana, Mazowieckiego, Sowińskiego i Nad Stawem od 19 do 84 aktów pochodzi z rynku pierwotnego.

Jedynym wyjątkiem w górnej części tabeli jest **Szafirowa z 9337 zł/m² na dziewiętnastu aktach i żadnym z rynku pierwotnego**, przy typowej powierzchni 66 m². To najdroższy metr w Gliwicach, którego nie tłumaczy rynek pierwotny, ale dziewiętnaście aktów to za mało, żeby uznać go za zmierzoną cenę ulicy.

Na dole tabeli jest **Szobiszowicka z 5293 zł/m²**, i to mimo że 17 z 23 tamtejszych aktów pochodzi z rynku pierwotnego. Rynek pierwotny nie jest więc w Gliwicach automatycznie drogi.

## Metraż i izby

| Przedział | Mediana zł/m² | Akty | W tym pierwotny, akty |
| --- | --- | --- | --- |
| do 35 m² | 7256 | 367 | 124 |
| 35 do 50 m² | 6992 | 1062 | 361 |
| 50 do 65 m² | 6832 | 742 | 214 |
| ponad 65 m² | 7012 | 647 | 290 |

Reguła „mniejsze mieszkanie kosztuje więcej za metr” **sprawdza się w Gliwicach słabo**. Między kawalerką a mieszkaniem 50 do 65 m² jest 424 zł, czyli 6 procent, a ostatni przedział znów drożeje, bo mieści najwięcej lokali z rynku pierwotnego. Porównując dwie oferty, patrz więc na cenę całkowitą.

| Izby | Mediana zł/m² | Akty | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- |
| 1 | 8674 | 134 | 28 m² |
| 2 | 7990 | 698 | 39 m² |
| 3 | 6882 | 1222 | 50 m² |
| 4 | 6508 | 623 | 63 m² |
| 5 | 6228 | 104 | 90 m² |

Rejestr zapisuje **liczbę izb, a nie liczbę pokoi**, i widać to po metrażach: typowa „trzyizbowa” transakcja ma 50 m², czyli w ogłoszeniu byłoby to mieszkanie dwupokojowe z kuchnią. Wiersze powyżej pięciu izb stoją na kilku aktach i je pomijamy.

W przeciwieństwie do tabeli metraży, tabela izb układa się bardzo regularnie: **od 8674 zł/m² przy jednej izbie do 6228 zł/m² przy pięciu**, bez żadnego odwrócenia. Liczba izb okazuje się w Gliwicach lepszym wskaźnikiem ceny metra niż sama powierzchnia.

## Historia cen

![Wykres liniowy mediany ceny metra w Gliwicach od 2021 do 2025 roku, linia rośnie równomiernie z 5224 zł/m² do 7242 zł/m²](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-gliwice/gliwice-ceny-rok-v2.png)

| Rok | Mediana zł/m² | Akty |
| --- | --- | --- |
| 2021 | 5224 | 2165 |
| 2022 | 5815 | 2105 |
| 2023 | 6304 | 2018 |
| 2024 | 6784 | 1888 |
| 2025 | 7242 | 1840 |
| 2026 (styczeń i luty) | 6660 | 190 |

Ostatni wiersz wygląda jak spadek o 8 procent i nie jest nim. Opiera się na 190 aktach z niecałych dwóch miesięcy, bo tam kończy się rejestr, a nie rynek.

Uczciwsze jest porównanie **ostatnich dwunastu miesięcy rejestru z dwunastoma poprzednimi**, liczone do własnej daty końcowej Gliwic: **7242 zł/m² na 1792 aktach wobec 6699 zł/m² na 1703 aktach**. To **wzrost o 543 zł, czyli 8,1 procent**.

Ceny w Gliwicach rosły więc w tempie zbliżonym do Bytomia i wyraźnie szybciej niż w Katowicach, gdzie w tym samym czasie mediana stanęła. Zastrzeżenie jest jedno i istotne: **te dwanaście miesięcy kończy się w lutym 2026**, więc o tym, co działo się na wiosnę i w lecie, gliwicki rejestr jeszcze nie mówi.

## Cenniki deweloperów

Ustawowy obowiązek publikowania cen ofertowych obejmuje w Gliwicach **702 mieszkania** w kilkunastu inwestycjach. Mediana ceny ofertowej wynosi **9212 zł/m²**, a połowa oferty mieści się między 8200 a 10 900 zł/m².

| Inwestycja | Deweloper | Lokale | Mediana zł/m² |
| --- | --- | --- | --- |
| Poezji 16 | JGK | 132 | 7086 |
| św. Michała 27-31 | DOM100_P5 | 84 | 8828 |
| Stefana Żeromskiego 57 | DOM100_P6 | 74 | 8631 |
| Karola Dickensa 34 | Radosne | 63 | 8200 |
| JGK Nowy Świat 4A | JGK | 37 | 11 675 |
| Stanisława Moniuszki 13 | M.S Group | 36 | 13 500 |
| Biegusa 72 | Jantar Ryszard Łach | 26 | 10 500 |
| Lipowa 45 | JGK | 23 | 8448 |
| Dolnych Wałów B | Rezydencja Caro | 16 | 15 250 |

Cennik dotyczy wyłącznie rynku pierwotnego i wyłącznie tego, co jest jeszcze w sprzedaży. Zestawienie z aktami wygląda tak: **deweloperzy żądają dziś mediany 9212 zł/m², a rynek pierwotny zamknął w rejestrze mediany 8038 zł/m²**. Różnica wynosi 1174 zł, czyli 15 procent, przy czym akty kończą się w lutym, a cennik jest z sierpnia, więc część tej różnicy to po prostu upływ pół roku.

Ciekawszy jest rozrzut wewnątrz samego cennika. Największa inwestycja, Poezji 16 ze 132 lokalami, ma medianę **7086 zł/m²**, czyli poniżej mediany transakcyjnej rynku pierwotnego. Najdroższa, Dolnych Wałów B, żąda **15 250 zł**, ponad dwa razy tyle. **Nie istnieje więc jedna gliwicka cena nowego mieszkania.**

## Domy i działki

Przy domach i działkach podajemy **cenę całkowitą, nie cenę metra**, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku i przeliczanie byłoby zgadywaniem.

| Rodzaj | Akty | Mediana ceny | Dolny kwartyl | Górny kwartyl | Typowa działka |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Domy | 258 | 829 785 zł | 571 250 zł | 1 150 000 zł | 614 m² |
| Działki | 100 | 319 345 zł | 110 000 zł | 994 725 zł | 805 m² |

**109 z 258 aktów na domy dotyczy nieruchomości z co najmniej dwoma budynkami**, czyli działek z zabudową gospodarczą, a nie samych domów jednorodzinnych.

Gliwickie działki są najdroższe w całej konurbacji: mediana **319 345 zł** przy typowej powierzchni 805 m². Rozrzut jest przy tym ogromny, od 110 000 zł w dolnym kwartylu do 994 725 zł w górnym, bo w jednym worku siedzą małe działki budowlane i duże grunty inwestycyjne przy węzłach autostradowych. Ostatnie akty na domy i działki pochodzą z lutego 2026, tak samo jak przy mieszkaniach.

## Co z tego ma kupujący

W Gliwicach **nazwa dzielnicy mówi mniej, niż się wydaje**. Ranking dzielnic jest w trzech czwartych rankingiem nowych inwestycji, a nie okolic, i po odjęciu rynku pierwotnego czternaście z siedemnastu dzielnic mieści się w przedziale od 6255 do 7488 zł/m².

Przy oglądaniu ofert sprawdź trzy rzeczy. **Ustal, czy porównujesz się z rynkiem pierwotnym**: jeśli sprzedający powołuje się na ceny z Wójtowej Wsi, to mówi o dzielnicy, której mediana bez rynku pierwotnego wynosi 7487 zł/m², a nie 9282 zł/m². **Nie płać premii za mały metraż**, bo między przedziałami jest tu tylko 6 procent różnicy. I **pamiętaj, że gliwicki rejestr kończy się na lutym 2026**, więc porównując go z sąsiednim miastem, porównujesz różne okresy.

Sąsiednie miasta konurbacji opisujemy osobno: [Zabrze](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-zabrze) leży 11 kilometrów stąd i jest o 1744 zł na metrze tańsze, a [Knurów](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-knurow) 10 kilometrów i jest tańszy o 1355 zł. Wszystkie dziewiętnaście miast zestawiamy w [porównaniu cen w konurbacji katowickiej](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-konurbacja-katowicka). Pełne zestawienie gmin jest w [rankingu cen mieszkań w Polsce](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-w-polsce-ranking-gmin).

Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w [danych o cenach transakcyjnych](https://mscanner.pl/ceny-transakcyjne-mieszkan). Jeśli masz już konkretną ofertę, [raport nieruchomości](https://mscanner.pl/raport-nieruchomosci) zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.
