---
title: "Ceny mieszkań w Dąbrowie Górniczej: 6203 zł/m², a cennik deweloperów jest o procent wyższy od aktów [ANALIZA] | mScanner"
description: "Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w Dąbrowie Górniczej z aktów notarialnych z dwóch lat, z podziałem na dzielnice, ulice, rynek pierwotny i wtórny, metraże, domy i działki."
url: "https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-dabrowa-gornicza"
published: "2026-08-16"
updated: "2026-08-19"
author: "Zespół mScanner"
tags:
  - "Ceny mieszkań"
  - "Analiza okolicy"
  - "Rynek nieruchomości"
collection: "analizy-miast"
source:
  name: "Rejestr Cen Nieruchomości, Dąbrowa Górnicza jako miasto na prawach powiatu"
  from: "2024-07-01"
  to: "2026-07-30"
  deeds: 1443
---

# Ceny mieszkań w Dąbrowie Górniczej: 6203 zł za metr, a deweloperzy żądają dziś 8600 zł przy 8500 zł już zapłaconych w aktach. Policzyliśmy 1443 akty notarialne [ANALIZA]

Mediana metra w Dąbrowie Górniczej to 6203 zł, o 2 procent powyżej mediany polskiej gminy. Ceny ofertowe deweloperów są tu tylko o procent wyższe od cen z aktów, najmniej w konurbacji. Cały rynek pokazuje wzrost o 13 procent, sam rynek wtórny o 4,4.

## Źródło danych

- Rejestr: Rejestr Cen Nieruchomości, Dąbrowa Górnicza jako miasto na prawach powiatu
- Zakres danych: od 2024-07-01 do 2026-07-30
- Liczba aktów notarialnych: 1443
- Cytując te liczby, podaj źródło: mScanner (dane: Rejestr Cen Nieruchomości) oraz adres tej analizy: https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-dabrowa-gornicza — to ona niesie próbkę i okres, bez których kwota jest nieporównywalna.

Dąbrowa Górnicza zajmuje **415 miejsce wśród 889 polskich gmin** z medianą **6203 zł/m²**, czyli o 2 procent powyżej mediany typowej polskiej gminy. Do Katowic jest stąd 20 kilometrów, a do Sosnowca 10.

Liczby pochodzą z **1443 aktów notarialnych** podpisanych od lipca 2024 roku. Dąbrowa wyróżnia się w nich czymś, czego nie ma nigdzie indziej w konurbacji: **ceny, których dziś żądają deweloperzy, są tylko o procent wyższe od tych, które faktycznie zapisano w aktach**. W Tarnowskich Górach ta sama różnica sięga 21 procent.

![Mapa Dąbrowy Górniczej z niebieską granicą administracyjną miasta i dzielnicami pokolorowanymi według mediany ceny transakcyjnej, z Będzinem i Sosnowcem w tle](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-dabrowa-gornicza/dabrowa-gornicza-mapa-v1.png)

## Dane i metodologia

- **Źródło:** Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez Dąbrowę Górniczą, która jest miastem na prawach powiatu, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
- **Zakres danych:** transakcje **od 1 lipca 2024 do 30 lipca 2026**. Ta druga data to ostatni akt, jaki rejestr niesie, a nie dzień publikacji wpisu. Dąbrowski rejestr jest jednym z najświeższych w województwie, bo każde starostwo aktualizuje swój we własnym rytmie.
- Podajemy **medianę, nigdy średnią**, i liczymy tylko mieszkania o powierzchni **15 do 250 m²**.
- Transakcje nierynkowe odsiewamy progiem 30 procent mediany danego roku. W Dąbrowie Górniczej filtr usunął **20 aktów z medianą 1532 zł/m²**, czyli 1,4 procent transakcji z tego okresu. To jeden z najniższych odsetków w konurbacji, wobec 13,1 procent w Zabrzu.
- **Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno.**
- Ulice i dzielnice pochodzą z adresów zapisanych w akcie.

Po tych filtrach zostaje **1443 akty, mediana 6203 zł/m², a połowa transakcji mieści się między 5116 a 7734 zł/m²**. Typowe dąbrowskie mieszkanie z rejestru ma 49 m² i kosztowało 300 000 zł.

## Rynek pierwotny vs wtórny

| Rodzaj rynku | Mediana zł/m² | Akty | Mediana ceny | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Wtórny | 5693 | 1132 | 265 000 zł | 48 m² |
| Pierwotny | 8500 | 311 | 418 284 zł | 52 m² |

**Rynek pierwotny to 22 procent dąbrowskich aktów** i jest droższy od wtórnego o **49 procent**, czyli o 2807 zł na metrze. To czwarty wynik w konurbacji, po Mysłowicach, Siemianowicach i Chorzowie.

Jeśli szukasz mieszkania z rynku wtórnego, twoją liczbą jest **5693 zł/m²**, a nie 6203 zł/m². Na mieszkaniu 50-metrowym różnica między medianą miasta a medianą rynku wtórnego wynosi 25 500 zł.

Jedno zastrzeżenie do tej tabeli i do wszystkiego, co z niej dalej wynika. **Podział na rynek pierwotny i wtórny mówi o tym, kto sprzedaje, a nie o wieku budynku.** Rejestr nie zapisuje roku budowy, więc rynku wtórnego nie nazywamy starym budownictwem: mieszkanie w bloku oddanym kilka lat temu i odsprzedawane dalej liczy się w nim tak samo jak lokal w kamienicy z 1910 roku.

## Dzielnice

![Wykres słupkowy poziomy mediany ceny metra w dzielnicach Dąbrowy Górniczej, od 7121 zł/m² w Gołonogu Wschodnim do 4243 zł/m² w Strzemieszycach Wielkich, z liczbą aktów wpisaną w każdy słupek](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-dabrowa-gornicza/dabrowa-gornicza-dzielnice-v2.png)

| Dzielnica | Mediana zł/m² | Akty | W tym pierwotny, akty | Bez rynku pierwotnego, zł/m² | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Gołonóg Wschodni | 7121 | 87 | 53 | 7714 | 55 m² |
| Reden | 6667 | 304 | 91 | 5756 | 45 m² |
| Gołonóg Północny | 6598 | 465 | 112 | 5958 | 50 m² |
| Gołonóg Południowy | 5942 | 139 | 12 | 5744 | 48 m² |
| Śródmieście | 5556 | 183 | 6 | 5546 | 46 m² |
| Mydlice | 5426 | 121 | 1 | 5428 | 58 m² |
| Ząbkowice | 4777 | 44 | 1 | 4792 | 49 m² |
| Strzemieszyce Wielkie | 4243 | 16 | 3 | 4025 | 52 m² |

Osiem dzielnic zbiera 1359 z 1443 aktów, czyli 94 procent rynku. Wiersz Strzemieszyc Wielkich stoi na 16 aktach, więc czytamy go jako sygnał.

**Trzy części Gołonogu plus Reden to 995 aktów, czyli 69 procent całego rynku miasta.** Dąbrowa Górnicza jest pod tym względem najbardziej skoncentrowana ze wszystkich miast konurbacji: cztery obszary z ośmiu wyczerpują dwie trzecie transakcji.

Kolumna „bez rynku pierwotnego” zmienia tu układ czołówki. **Reden spada z 6667 na 5756 zł/m², a Gołonóg Północny z 6598 na 5958**, więc obie dzielnice tracą po kilkaset złotych. Gołonóg Wschodni idzie w przeciwną stronę i **drożeje z 7121 na 7714 zł**, choć stoi na 87 aktach, więc jest to raczej sygnał niż wynik.

Po tej korekcie realny podział miasta jest łagodny: pięć dzielnic mieści się między 5428 a 5958 zł/m², a wyraźnie tańsze są tylko Ząbkowice i Strzemieszyce Wielkie, czyli dawne osobne miejscowości na wschodnim krańcu.

## Ulice

| Ulica | Mediana zł/m² | Akty | W tym pierwotny, akty | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Przemysłowa | 9010 | 88 | 86 | 43 m² |
| Kazimierza Srokowskiego | 8965 | 53 | 43 | 55 m² |
| Graniczna | 8392 | 92 | 62 | 58 m² |
| Grabocińska | 7805 | 21 | 19 | 78 m² |
| Michała Spisaka | 7076 | 50 | 39 | 54 m² |
| Gustawa Morcinka | 6601 | 25 | 3 | 62 m² |
| Włodzimierza Majakowskiego | 5964 | 19 | 1 | 50 m² |
| Tysiąclecia | 5894 | 22 | 0 | 51 m² |
| Ludowa | 5880 | 20 | 0 | 43 m² |
| Marcina Kasprzaka | 5772 | 64 | 1 | 48 m² |
| Aleja Tadeusza Kościuszki | 5670 | 46 | 0 | 35 m² |
| Aleja Józefa Piłsudskiego | 5646 | 74 | 1 | 52 m² |
| Marii Szulc | 5645 | 17 | 0 | 50 m² |
| Karola Adamieckiego | 5590 | 32 | 0 | 38 m² |
| Cypriana Kamila Norwida | 5515 | 19 | 1 | 48 m² |
| Józefa Cieszkowskiego | 5437 | 41 | 1 | 41 m² |
| Królowej Jadwigi | 5421 | 41 | 2 | 44 m² |
| Legionów Polskich | 5410 | 48 | 0 | 63 m² |
| III Powstania Śląskiego | 5391 | 37 | 0 | 47 m² |
| Adama Mickiewicza | 5369 | 35 | 0 | 50 m² |
| Zygmunta Krasińskiego | 5328 | 24 | 0 | 46 m² |
| Henryka Dąbrowskiego | 5320 | 20 | 1 | 63 m² |
| Janusza Korczaka | 5222 | 19 | 0 | 50 m² |
| Kazimierza Imielińskiego | 5196 | 19 | 0 | 50 m² |
| Mikołaja Kopernika | 5104 | 33 | 0 | 43 m² |
| Robotnicza | 3031 | 23 | 1 | 33 m² |

Podział jest tu wyjątkowo czysty. **Pięć najdroższych ulic to inwestycje deweloperskie**, wszystkie z przewagą rynku pierwotnego, a od szóstego wiersza w dół rynku pierwotnego praktycznie nie ma.

Ta druga część tabeli jest bardzo ciasna. **Dziewiętnaście ulic, od Majakowskiego do Kopernika, mieści się między 5104 a 5964 zł/m²**, czyli w przedziale 860 zł. To jest realna, powtarzalna cena dąbrowskiego mieszkania w bloku i **znacznie lepszy punkt odniesienia niż mediana miasta**.

Ostatni wiersz odstaje: **Robotnicza z 3031 zł/m² na 23 aktach i typowym metrażu 33 m²** jest o 41 procent tańsza od kolejnej ulicy w tabeli.

## Metraż i izby

| Przedział | Mediana zł/m² | Akty | W tym pierwotny, akty |
| --- | --- | --- | --- |
| do 35 m² | 6176 | 201 | 19 |
| 35 do 50 m² | 5912 | 576 | 124 |
| 50 do 65 m² | 6342 | 460 | 99 |
| ponad 65 m² | 6606 | 206 | 69 |

Reguła „mniejsze mieszkanie kosztuje więcej za metr” **w Dąbrowie Górniczej się nie sprawdza**. Najtańszy jest przedział 35 do 50 m², a najdroższy ten powyżej 65 m², i różnica wynosi 694 zł, czyli 12 procent. Odpowiada za to częściowo rynek pierwotny, który w największym przedziale stanowi jedną trzecią aktów.

| Izby | Mediana zł/m² | Akty | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- |
| 1 | 7924 | 18 | 27 m² |
| 2 | 6608 | 368 | 38 m² |
| 3 | 6130 | 621 | 49 m² |
| 4 | 5938 | 340 | 62 m² |
| 5 | 6218 | 47 | 80 m² |

Rejestr zapisuje **liczbę izb, a nie liczbę pokoi**, i widać to po metrażach: typowa „trzyizbowa” transakcja ma 49 m², czyli w ogłoszeniu byłoby to mieszkanie dwupokojowe z kuchnią. Wiersz jednoizbowy stoi na 18 aktach i traktujemy go jako sygnał.

## Historia cen

![Wykres liniowy mediany ceny metra na rynku wtórnym w Dąbrowie Górniczej od 2021 do 2026 roku, linia rośnie równomiernie z 4268 zł/m² do 5964 zł/m²](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-dabrowa-gornicza/dabrowa-gornicza-ceny-rok-v2.png)

| Rok | Mediana zł/m², cały rynek | Akty |
| --- | --- | --- |
| 2021 | 4531 | 733 |
| 2022 | 4956 | 587 |
| 2023 | 5390 | 704 |
| 2024 | 5933 | 739 |
| 2025 | 5744 | 583 |
| 2026 (do lipca) | 7070 | 489 |

Wiersz 2026 wygląda na gwałtowny skok i wymaga wyjaśnienia: stoi na 489 aktach z siedmiu miesięcy, a przypadła na nie duża część odbiorów w nowych inwestycjach.

Porównanie **ostatnich dwunastu miesięcy rejestru z dwunastoma poprzednimi**, liczone do własnej daty końcowej Dąbrowy, daje **6559 zł/m² na 719 aktach wobec 5792 zł/m² na 649 aktach**, czyli **wzrost o 13,2 procent**, drugi wynik w konurbacji po Chorzowie.

Ten sam rachunek na samym rynku wtórnym daje **5799 zł/m² na 537 aktach wobec 5557 zł/m² na 562 aktach**, czyli **wzrost o 4,4 procent**.

| Ujęcie | Ostatnie 12 miesięcy | Poprzednie 12 | Zmiana |
| --- | --- | --- | --- |
| Cały rynek | 6559 zł/m² (719 aktów) | 5792 zł/m² (649 aktów) | plus 13,2 procent |
| Sam rynek wtórny | 5799 zł/m² (537 aktów) | 5557 zł/m² (562 akty) | plus 4,4 procent |

**Prawdziwe tempo wzrostu w Dąbrowie Górniczej to 4,4 procent, a nie trzynaście.** Trzynaście procent to efekt tego, że w ostatnim roku sprzedano więcej nowych mieszkań, które są tu o połowę droższe.

## Cenniki deweloperów

Ustawowy obowiązek publikowania cen ofertowych obejmuje w Dąbrowie Górniczej **139 mieszkań**. Mediana ceny ofertowej wynosi **8600 zł/m²**, a połowa oferty mieści się między 7902 a 8946 zł/m².

| Inwestycja | Deweloper | Lokale | Mediana zł/m² |
| --- | --- | --- | --- |
| Letnia | Adatex Letnia Przystań | 60 | 8660 |
| Graniczna 20 | Adatex Nowa Dąbrowa | 36 | 8496 |
| Letnia | Adatex Zielona Podkowa | 22 | 8506 |
| Srokowskiego 10 | Srokowskiego 10 | 15 | 8900 |
| Viridi Park | Projekt 7 Gonet | 4 | 6400 |

To jest najciekawsza tabela w tym wpisie. **Deweloperzy żądają dziś mediany 8600 zł/m², a rynek pierwotny zamknął w rejestrze mediany 8500 zł/m².** Różnica wynosi 100 zł, czyli **1 procent, i jest najniższa w całej konurbacji**, gdzie zwykle mieści się między pięcioma a dwudziestoma procentami.

Cennik jest przy tym wyjątkowo jednolity: cztery z pięciu inwestycji mieszczą się między 8496 a 8900 zł/m². Dla kupującego oznacza to, że **cena z cennika jest w Dąbrowie realistycznym punktem wyjścia**, a nie życzeniem, od którego trzeba odjąć kilkanaście procent.

## Domy i działki

Przy domach i działkach podajemy **cenę całkowitą, nie cenę metra**, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku i przeliczanie byłoby zgadywaniem.

| Rodzaj | Akty | Mediana ceny | Dolny kwartyl | Górny kwartyl | Typowa działka |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Domy | 389 | 595 000 zł | 320 000 zł | 783 000 zł | 799 m² |
| Działki | 75 | 160 138 zł | 38 034 zł | 361 000 zł | 745 m² |

Rynek domów jest tu **największy w całej konurbacji: 389 aktów w dwa lata**, więcej niż w Katowicach, które mają dwa i pół raza więcej mieszkańców. Typowa działka pod domem ma **799 m²**, również najwięcej w zestawieniu.

**197 z 389 aktów, czyli ponad połowa, dotyczy nieruchomości z co najmniej dwoma budynkami**, czyli działek z zabudową gospodarczą, a nie samych domów jednorodzinnych. To zaniża medianę i tłumaczy dolny kwartyl na poziomie 320 000 zł.

Ostatnie akty na domy pochodzą z 24 lipca 2026, a na działki z 18 czerwca 2026.

## Co z tego ma kupujący

W Dąbrowie Górniczej **rynek wtórny jest zaskakująco jednolity**: dziewiętnaście ulic mieści się w przedziale 860 zł, a pięć z ośmiu dzielnic po korekcie o rynek pierwotny różni się o mniej niż 530 zł.

Przy oglądaniu ofert sprawdź trzy rzeczy. **Nie kupuj argumentu o trzynastoprocentowym wzroście**, bo mieszkania z rynku wtórnego podrożały o 4,4 procent. **Traktuj cennik dewelopera poważnie**, bo w tym mieście ceny ofertowe i transakcyjne praktycznie się pokrywają, więc pole do negocjacji jest wąskie. I **przy domu sprawdź, ile budynków stoi na działce**, bo ponad połowa dąbrowskich aktów na domy to nieruchomości z zabudową gospodarczą, a ich ceny nie opisują domu jednorodzinnego.

Sąsiednie miasta konurbacji opisujemy osobno: [Będzin](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-bedzin) leży 8 kilometrów stąd i jest o 628 zł na metrze tańszy, a [Sosnowiec](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-sosnowiec) 10 kilometrów i jest tańszy o 310 zł. Wszystkie dziewiętnaście miast zestawiamy w [porównaniu cen w konurbacji katowickiej](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-konurbacja-katowicka). Pełne zestawienie gmin jest w [rankingu cen mieszkań w Polsce](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-w-polsce-ranking-gmin).

Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w [danych o cenach transakcyjnych](https://mscanner.pl/ceny-transakcyjne-mieszkan). Jeśli masz już konkretną ofertę, [raport nieruchomości](https://mscanner.pl/raport-nieruchomosci) zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.
