---
title: "Ceny mieszkań w gminie Czernica: 7939 zł/m², a nowe i używane kosztuje tyle samo w całości [ANALIZA] | mScanner"
description: "Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Czernica z aktów notarialnych z dwóch lat, z podziałem na adresy, rynek pierwotny i wtórny, metraże, izby, historię cen oraz domy i działki."
url: "https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-czernica"
published: "2026-10-06"
author: "Zespół mScanner"
tags:
  - "Ceny mieszkań"
  - "Analiza okolicy"
  - "Rynek nieruchomości"
collection: "analizy-miast"
source:
  name: "Rejestr Cen Nieruchomości, starostwo powiatowe we Wrocławiu"
  from: "2024-07-01"
  to: "2026-05-14"
  deeds: 501
---

# Ceny mieszkań w gminie Czernica: 7939 zł za metr, a lokal nowy i z drugiej ręki kosztuje niemal identycznie, tylko nowy jest o 15 metrów większy. Policzyliśmy 501 aktów notarialnych [ANALIZA]

Mediana metra w gminie Czernica to 7939 zł i 159 miejsce wśród 860 polskich gmin, najniżej w obwarzanku wrocławskim. Lokal nowy i z drugiej ręki kosztuje tu niemal dokładnie tyle samo, ale nowy jest o 15 metrów większy.

## Źródło danych

- Rejestr: Rejestr Cen Nieruchomości, starostwo powiatowe we Wrocławiu
- Zakres danych: od 2024-07-01 do 2026-05-14
- Liczba aktów notarialnych: 501
- Cytując te liczby, podaj źródło: mScanner (dane: Rejestr Cen Nieruchomości) oraz adres tej analizy: https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-czernica — to ona niesie próbkę i okres, bez których kwota jest nieporównywalna.

Gmina Czernica zajmuje **159 miejsce wśród 860 polskich gmin** z medianą **7939 zł/m²**, o 32 procent powyżej mediany typowej polskiej gminy. W gminie mieszka 25 808 osób, a stąd jest 20 km do Wrocławia.

Liczby pochodzą z **501 aktów notarialnych** podpisanych od lipca 2024 roku. **To najtańsza gmina obwarzanka wrocławskiego**, o 1987 zł na metrze poniżej Kobierzyc.

Najciekawsza liczba tego wpisu jest zbieżnością, która wyjaśnia cały pierścień. **Typowy nowy lokal kosztuje w Czernicy 597 350 zł, a typowy lokal z drugiej ręki 596 821 zł**, czyli o 529 zł mniej. Za tę samą kwotę kupuje się jednak 78 metrów u dewelopera i 63 metry na rynku wtórnym.

![Mapa cen transakcyjnych mieszkań w gminie Czernica, z niebieskim obrysem granic i kolorowanymi obszarami cen.](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-czernica/czernica-mapa-v1.png)

## Dane i metodologia

- **Źródło:** Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez starostwo powiatowe we Wrocławiu, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
- **Zakres danych:** transakcje od 1 lipca 2024 do 14 maja 2026.
- Podajemy medianę, nigdy średnią.
- Liczymy wyłącznie lokale o powierzchni od 15 do 250 m².
- Odejmujemy transakcje nierynkowe, czyli te poniżej 30 procent mediany danego roku. **Filtr usunął 2 akty.**
- Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno, zawsze.
- Ulice pochodzą z adresów zapisanych w akcie.

Po tych filtrach zostaje **501 aktów**. Mediana to **7939 zł/m²**, rozstęp kwartylowy od 6685 do 8987 zł/m², a typowe mieszkanie ma **70 m² i kosztuje 597 350 zł**.

## Rynek wtórny jest droższy o 36 procent

| Rynek | Mediana, zł/m² | Akty | Mediana ceny | Typowy metraż |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Wtórny | 10 082 | 139 | 596 821 zł | 63 m² |
| Nieokreślony w źródle | 8665 | 3 | 595 000 zł | 67 m² |
| Pierwotny | 7392 | 359 | 597 350 zł | 78 m² |

**To jest największa taka różnica w całym obwarzanku wrocławskim: 2690 zł na metrze, czyli 36 procent** na korzyść lokali z drugiej ręki.

A jednocześnie **cena całkowita jest po obu stronach praktycznie identyczna**. Kupujący z tym samym budżetem, około 597 tysięcy złotych, dostaje u dewelopera lokal o piętnaście metrów większy, tylko dalej od Wrocławia i w innej formie zabudowy.

Rynek pierwotny to **72 procent obrotu**, czyli 359 aktów, i to on ustawia medianę gminy.

Dla kupującego oznacza to, że **mediana gminy zaniża cenę lokalu z drugiej ręki o 2143 zł na metrze.** Właściwa liczba to 10 082 zł.

## Adresy

| Adres | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| Klonowa 8 | 10 360 | 5 | 0 |
| Brylantowa 7B | 9125 | 16 | 14 |
| Wojska Polskiego 13 | 8874 | 9 | 9 |
| Wojska Polskiego 15 | 8717 | 25 | 25 |
| Wojska Polskiego 14 | 8535 | 7 | 7 |
| Kamieni 7 | 8389 | 52 | 44 |
| Kamieni 5 | 7896 | 48 | 41 |

Siedem adresów zebrało w dwa lata co najmniej pięć transakcji, razem **162 akty, czyli 32 procent rynku gminy**.

**Dwa budynki przy Kamieni dały 100 transakcji**, czyli jedną piątą całego obrotu w gminie, z czego 85 to pierwsza sprzedaż, przy medianach 7896 i 8389 zł.

Trzy budynki przy Wojska Polskiego dały 41 aktów, wszystkie pierwszej sprzedaży, w wąskim przedziale od 8535 do 8874 zł.

Jedyny adres bez pierwszej sprzedaży, Klonowa 8, jest najdroższy w tabeli: **10 360 zł, czyli o 2421 zł powyżej mediany gminy** i dokładnie na poziomie tutejszego rynku wtórnego. To ta sama reguła co w całej gminie, tylko widoczna na jednym budynku.

## Metraż i izby

| Metraż | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| do 35 m² | 8477 | 29 | 18 |
| 35 do 50 m² | 8780 | 116 | 84 |
| 50 do 65 m² | 8666 | 68 | 35 |
| ponad 65 m² | 7049 | 288 | 222 |

Trzy pierwsze przedziały mieszczą się w 303 zł, więc **do 65 metrów metraż nie różnicuje tu cen prawie wcale**. Wyłamuje się dopiero ostatni wiersz, o 1731 zł poniżej szczytu.

I to on jest najważniejszy: **288 z 501 transakcji, czyli 57 procent, dotyczy lokali powyżej 65 m², a 222 z nich to pierwsza sprzedaż.** Tak wygląda gmina, w której deweloper buduje segmenty.

| Izby | Mediana, zł/m² | Akty | Typowy metraż |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| 2 | 11 062 | 26 | 39 m² |
| 3 | 10 061 | 31 | 61 m² |
| 4 | 10 082 | 29 | 85 m² |
| 5 | 9118 | 12 | 98 m² |
| 6 | 9119 | 6 | 115 m² |

Rejestr liczy izby, a nie pokoje i wypełnia tę rubrykę tylko przy 104 z 501 transakcji, więc czytamy ją jako sygnał, a nie pomiar. Warto zauważyć, że **wszystkie te mediany leżą powyżej mediany gminy**, bo rubryka izb jest w Czernicy wypełniana głównie przy lokalach z drugiej ręki.

## Historia cen

| Rok | Mediana, zł/m² | Akty |
| --- | ---: | ---: |
| 2021 | 4710 | 409 |
| 2022 | 5653 | 262 |
| 2023 | 6331 | 176 |
| 2024 | 7840 | 275 |
| 2025 | 7555 | 239 |
| 2026 | 8533 | 108 |

Tabela obejmuje cały rejestr, nie samo okno analizy. Rok 2026 jest niepełny, bo rejestr kończy się 14 maja.

**Od 2021 do 2025 roku mediana Czernicy urosła o 60 procent**, ale nie po linii prostej: rok 2025 wypadł niżej od 2024, o 285 zł.

Porównanie liczone względem końca rejestru: **cały rynek 8156 zł/m² przy 261 aktach wobec 7834 zł przy 296 aktach, czyli wzrost o 4,1 procent, a rynek bez pierwszej sprzedaży 10 156 zł przy 86 aktach wobec 9987 zł przy 64 aktach, czyli wzrost o 1,7 procent.**

**Obie liczby są dodatnie i niewielkie**, więc w Czernicy ceny w ostatnim roku praktycznie stanęły. To odróżnia ją od Siechnic i Długołęki, gdzie mediana gminy skoczyła o dwadzieścia procent.

## Cenniki deweloperów

W ustawowej bazie cen mieszkań **nie ma dziś w gminie Czernica ani jednego lokalu**, mimo że pierwsza sprzedaż to 359 aktów z ostatnich dwóch lat. Zabudowa jednorodzinna sprzedawana jako nieruchomości nie podlega ustawowemu obowiązkowi publikowania cen.

## Domy i działki

| Typ | Akty | Mediana ceny | Kwartyle | Typowa działka |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Dom | 411 | 750 000 zł | 659 000 do 954 748 zł | 489 m² |
| Działka | 14 | 161 000 zł | 24 000 do 327 500 zł | 755 m² |

Przy domach i działkach podajemy cenę całkowitą, nigdy ceny za metr, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku. **Tylko 33 z 411 aktów na dom dotyczy nieruchomości z co najmniej dwoma budynkami**, czyli 8 procent i najmniej w obwarzanku, a typowa działka pod domem ma 489 m².

**411 aktów na dom w dwa lata to niemal tyle samo co 501 transakcji lokalowych**, co w tej serii zdarza się rzadko i mówi wszystko o charakterze gminy: w Czernicy buduje się i sprzedaje przede wszystkim domy.

Mediana domu, 750 000 zł, jest 1,9 raza wyższa od mediany ceny pięćdziesięciometrowego mieszkania, czyli 396 950 zł, i **o 152 tysiące niższa od mediany ceny typowego lokalu w tej samej gminie**.

## Co z tego ma kupujący

Czernica jest najtańszą gminą obwarzanka w przeliczeniu na metr i jedną z najdroższych w przeliczeniu na całe mieszkanie. Trzy rzeczy warto sprawdzić przed rozmową o cenie.

**Porównuj ceny całkowite, nie ceny metra**, bo nowy lokal i lokal z drugiej ręki kosztują tu tyle samo przy różnicy piętnastu metrów. **Przy lokalu z drugiej ręki pracuj na liczbie 10 082 zł.** I **sprawdź, czy oglądasz mieszkanie, czy segment**, bo 57 procent tutejszego obrotu to lokale powyżej 65 m².

Sąsiednie gminy opisujemy osobno: [Kobierzyce](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-kobierzyce) są droższe o 1987 zł na metrze, [Kąty Wrocławskie](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-katy-wroclawskie) o 1938 zł, [Siechnice](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-siechnice) o 1352 zł, a [Długołęka](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-dlugoleka) o 471 zł. Cały obwarzanek zestawiamy w [porównaniu cen w Siechnicach, Długołęce i Kątach Wrocławskich](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-siechnice-dlugoleka-katy-wroclawskie), a [osiedla Wrocławia](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-osiedla-wroclawia) osobno. Pełne zestawienie gmin jest w [rankingu cen mieszkań w Polsce](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-w-polsce-ranking-gmin).

Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w [danych o cenach transakcyjnych](https://mscanner.pl/ceny-transakcyjne-mieszkan). Jeśli masz już konkretną ofertę, [raport nieruchomości](https://mscanner.pl/raport-nieruchomosci) zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.
