---
title: "Ceny mieszkań w Czeladzi: 4806 zł/m², a rynek wtórny podrożał przez rok o 8,7 procent [ANALIZA] | mScanner"
description: "Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w Czeladzi z aktów notarialnych z dwóch lat, z podziałem na dzielnice, ulice, rynek pierwotny i wtórny, metraże, domy i działki."
url: "https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-czeladz"
published: "2026-08-16"
updated: "2026-08-19"
author: "Zespół mScanner"
tags:
  - "Ceny mieszkań"
  - "Analiza okolicy"
  - "Rynek nieruchomości"
collection: "analizy-miast"
source:
  name: "Rejestr Cen Nieruchomości, starostwo powiatowe w Będzinie"
  from: "2024-07-06"
  to: "2026-07-22"
  deeds: 325
---

# Ceny mieszkań w Czeladzi: 4806 zł za metr, trzecia najniższa cena w konurbacji, a mieszkania z rynku wtórnego podrożały o 8,7 procent. Policzyliśmy 325 aktów notarialnych [ANALIZA]

Mediana metra w Czeladzi to 4806 zł, o 21 procent poniżej mediany polskiej gminy. Mieszkania z rynku wtórnego podrożały tu przez rok o 8,7 procent, więcej niż w którymkolwiek innym mieście konurbacji poza Mikołowem. Rynek pierwotny to zaledwie 16 aktów.

## Źródło danych

- Rejestr: Rejestr Cen Nieruchomości, starostwo powiatowe w Będzinie
- Zakres danych: od 2024-07-06 do 2026-07-22
- Liczba aktów notarialnych: 325
- Cytując te liczby, podaj źródło: mScanner (dane: Rejestr Cen Nieruchomości) oraz adres tej analizy: https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-czeladz — to ona niesie próbkę i okres, bez których kwota jest nieporównywalna.

Czeladź zajmuje **654 miejsce wśród 889 polskich gmin** z medianą **4806 zł/m²**, czyli o 21 procent poniżej mediany typowej polskiej gminy. To trzecie najtańsze miasto konurbacji, po Bytomiu i Piekarach Śląskich. Do Będzina jest stąd 5 kilometrów, a do Katowic 15.

Liczby pochodzą z **325 aktów notarialnych** podpisanych od lipca 2024 roku. Najważniejsza rzecz w tych danych dotyczy kierunku, a nie poziomu: **mieszkania z rynku wtórnego podrożały w Czeladzi przez rok o 8,7 procent**, a wśród dziewiętnastu miast konurbacji szybciej rósł tylko Mikołów.

![Mapa Czeladzi z niebieską granicą administracyjną miasta i dzielnicami pokolorowanymi według mediany ceny transakcyjnej, z Będzinem, Sosnowcem i Siemianowicami Śląskimi w tle](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-czeladz/czeladz-mapa-v1.png)

## Dane i metodologia

- **Źródło:** Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez starostwo powiatowe w Będzinie, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
- **Zakres danych:** transakcje **od 6 lipca 2024 do 22 lipca 2026**. Ta druga data to ostatni akt, jaki rejestr niesie, a nie dzień publikacji wpisu. Każde starostwo aktualizuje swój rejestr we własnym rytmie, więc daty końcowe poszczególnych miast się różnią.
- Podajemy **medianę, nigdy średnią**, i liczymy tylko mieszkania o powierzchni **15 do 250 m²**.
- Transakcje nierynkowe odsiewamy progiem 30 procent mediany danego roku. W Czeladzi filtr usunął **8 aktów z medianą 796 zł/m²** i medianą ceny całkowitej 54 034 zł, czyli 2,4 procent transakcji.
- **Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno.**
- Ulice i dzielnice pochodzą z adresów zapisanych w akcie.

Po tych filtrach zostaje **325 aktów, mediana 4806 zł/m², a połowa transakcji mieści się między 3542 a 5833 zł/m²**. Typowe czeladzkie mieszkanie z rejestru ma 48 m² i kosztowało 220 000 zł.

## Rynek pierwotny vs wtórny

| Rodzaj rynku | Mediana zł/m² | Akty | Mediana ceny | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Wtórny | 4740 | 309 | 215 000 zł | 48 m² |
| Pierwotny | 6183 | 16 | 580 068 zł | 94 m² |

**Rynek pierwotny to 16 aktów na 325, czyli 5 procent transakcji**, najmniej w całej konurbacji. Przy takiej liczbie mediana 6183 zł/m² jest sygnałem, a nie zmierzoną ceną rynku.

Warto natomiast spojrzeć na dwie ostatnie kolumny. **Nowe czeladzkie mieszkania mają typowo 94 m² i kosztowały 580 068 zł**, czyli prawie trzy razy tyle, co przeciętne mieszkanie z rynku wtórnego. To nie jest oferta konkurująca z resztą rynku, tylko osobny, bardzo wąski segment.

Dla kupującego znaczy to rzecz prostą: **mediana miasta, 4806 zł/m², i mediana rynku wtórnego, 4740 zł/m², są tu praktycznie tym samym**, bo rynek pierwotny jest zbyt rzadki, żeby ją poruszyć.

Jedno zastrzeżenie do tej tabeli i do wszystkiego, co z niej dalej wynika. **Podział na rynek pierwotny i wtórny mówi o tym, kto sprzedaje, a nie o wieku budynku.** Rejestr nie zapisuje roku budowy, więc rynku wtórnego nie nazywamy starym budownictwem: mieszkanie w bloku oddanym kilka lat temu i odsprzedawane dalej liczy się w nim tak samo jak lokal w kamienicy z 1910 roku.

## Dzielnice

![Wykres słupkowy poziomy mediany ceny metra w trzech dzielnicach Czeladzi, od 6183 zł/m² na Maderze do 4704 zł/m² na Starym Mieście, z liczbą aktów wpisaną w każdy słupek](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-czeladz/czeladz-dzielnice-v2.png)

| Dzielnica | Mediana zł/m² | Akty | W tym pierwotny, akty | Bez rynku pierwotnego, zł/m² | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Madera | 6183 | 14 | 9 | 6183 | 94 m² |
| Piaski | 4822 | 122 | 1 | 4808 | 49 m² |
| Stare Miasto | 4704 | 189 | 6 | 4609 | 47 m² |

Trzy dzielnice zbierają wszystkie 325 aktów. Madera stoi na czternastu aktach, z których dziewięć pochodzi z rynku pierwotnego, więc czytamy ją jako sygnał, a nie jako cenę dzielnicy.

Realny podział miasta jest **wyjątkowo płaski: Piaski 4822 zł i Stare Miasto 4704 zł, czyli 118 zł różnicy, niecałe 3 procent**. Po odjęciu rynku pierwotnego różnica wynosi 199 zł. W żadnym innym mieście konurbacji dwie największe dzielnice nie są tak blisko siebie.

Praktyczny wniosek jest taki, że **w Czeladzi adres prawie nie wpływa na cenę metra**, a to, co ją zmienia, siedzi na poziomie pojedynczych budynków i ich stanu.

## Ulice

| Ulica | Mediana zł/m² | Akty | W tym pierwotny, akty | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- | --- |
| Przełajska | 6183 | 12 | 9 | 94 m² |
| Felicjana Sławoja Składkowskiego | 5413 | 13 | 0 | 58 m² |
| Marii Skłodowskiej-Curie | 5113 | 14 | 0 | 40 m² |
| Osiedle Dziekana | 5056 | 16 | 0 | 51 m² |
| Krakowska | 4806 | 17 | 0 | 49 m² |
| Legionów | 4704 | 15 | 0 | 37 m² |
| Ludwika Waryńskiego | 4534 | 16 | 0 | 46 m² |
| Szpitalna | 4252 | 13 | 0 | 49 m² |
| Juliana Tuwima | 2684 | 13 | 0 | 44 m² |

Wszystkie wiersze stoją na 12 do 17 aktach, więc cała tabela jest sygnałem, a nie pomiarem. Miasto podpisuje około 160 aktów rocznie i żaden adres nie zbiera ich więcej.

Pierwszy wiersz, **Przełajska, to ta sama inwestycja co dzielnica Madera**: 9 z 12 aktów pochodzi z rynku pierwotnego, przy typowej powierzchni 94 m².

Siedem środkowych wierszy mieści się między **4252 a 5413 zł/m²**, czyli w przedziale 1161 zł, i wszystkie są z rynku wtórnego. Osobno stoi **Juliana Tuwima z 2684 zł/m² na trzynastu aktach**, o 44 procent poniżej mediany miasta i o 37 procent poniżej kolejnego adresu w tabeli.

## Metraż i izby

| Przedział | Mediana zł/m² | Akty | W tym pierwotny, akty |
| --- | --- | --- | --- |
| do 35 m² | 4546 | 38 | 1 |
| 35 do 50 m² | 4678 | 155 | 1 |
| 50 do 65 m² | 4945 | 75 | 0 |
| ponad 65 m² | 5360 | 57 | 14 |

Reguła „mniejsze mieszkanie kosztuje więcej za metr” **w Czeladzi jest odwrócona**: cena metra rośnie równo wraz z powierzchnią, od 4546 do 5360 zł/m², czyli o 18 procent. Rynek pierwotny tłumaczy tylko ostatni wiersz, bo w trzech pierwszych praktycznie go nie ma.

| Izby | Mediana zł/m² | Akty | Typowy metraż |
| --- | --- | --- | --- |
| 2 | 4445 | 63 | 36 m² |
| 3 | 4788 | 142 | 48 m² |
| 4 | 5153 | 95 | 61 m² |
| 5 | 5151 | 18 | 81 m² |

Rejestr zapisuje **liczbę izb, a nie liczbę pokoi**, i widać to po metrażach: typowa „trzyizbowa” transakcja ma 48 m², czyli w ogłoszeniu byłoby to mieszkanie dwupokojowe z kuchnią. Wiersz jednoizbowy stoi na sześciu aktach i go pomijamy.

Tabela izb potwierdza tabelę metraży: **im większe mieszkanie, tym droższy metr**, aż do czterech izb.

## Historia cen

![Wykres liniowy mediany ceny metra na rynku wtórnym w Czeladzi od 2021 do 2026 roku, linia rośnie z 3685 zł/m² do 4990 zł/m², z płaskim odcinkiem między 2022 a 2023 rokiem](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-czeladz/czeladz-ceny-rok-v2.png)

| Rok | Mediana zł/m², cały rynek | Akty |
| --- | --- | --- |
| 2021 | 3726 | 146 |
| 2022 | 4744 | 148 |
| 2023 | 4447 | 136 |
| 2024 | 4827 | 140 |
| 2025 | 4869 | 173 |
| 2026 (do lipca) | 4933 | 81 |

Porównanie **ostatnich dwunastu miesięcy rejestru z dwunastoma poprzednimi**, liczone do własnej daty końcowej Czeladzi, daje **5041 zł/m² na 157 aktach wobec 4570 zł/m² na 162 aktach**, czyli **wzrost o 10,3 procent**.

Ten sam rachunek na samym rynku wtórnym daje **4925 zł/m² na 146 aktach wobec 4529 zł/m² na 157 aktach**, czyli **wzrost o 8,7 procent**.

| Ujęcie | Ostatnie 12 miesięcy | Poprzednie 12 | Zmiana |
| --- | --- | --- | --- |
| Cały rynek | 5041 zł/m² (157 aktów) | 4570 zł/m² (162 akty) | plus 10,3 procent |
| Sam rynek wtórny | 4925 zł/m² (146 aktów) | 4529 zł/m² (157 aktów) | plus 8,7 procent |

To jest w tej serii rzadki przypadek, w którym **obie miary wskazują to samo i to samo mocno**. W większości miast konurbacji wysoka dynamika całego rynku okazywała się efektem większej liczby odbiorów deweloperskich; w Czeladzi rynku pierwotnego prawie nie ma, więc **8,7 procent to wzrost cen mieszkań, a nie zmiana proporcji**.

Warto to zestawić z sąsiadem. **W oddalonym o 5 kilometrów Będzinie mediana rynku wtórnego w tym samym czasie spadła o 3,1 procent.** Z tych dwóch faktów nie wynika żadna zależność, ale przy szukaniu mieszkania warto mieć obie liczby obok siebie.

## Cenniki deweloperów

**W Czeladzi nie ma dziś ani jednego mieszkania objętego ustawowym obowiązkiem publikowania cen ofertowych.** Jest to spójne z tym, co pokazują akty: rynek pierwotny to tu 16 transakcji w dwa lata, wszystkie w jednej inwestycji przy Przełajskiej.

Dla kupującego oznacza to, że **w Czeladzi praktycznie nie da się dziś kupić nowego mieszkania**, a jedynym punktem odniesienia pozostaje rynek wtórny z medianą 4740 zł/m².

## Domy i działki

Przy domach i działkach podajemy **cenę całkowitą, nie cenę metra**, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku i przeliczanie byłoby zgadywaniem.

| Rodzaj | Akty | Mediana ceny | Dolny kwartyl | Górny kwartyl | Typowa działka |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Domy | 127 | 599 000 zł | 266 548 zł | 699 500 zł | 418 m² |

**45 ze 127 aktów na domy dotyczy nieruchomości z co najmniej dwoma budynkami**, czyli działek z zabudową gospodarczą. Rozstęp jest bardzo szeroki, od 266 548 do 699 500 zł. Ostatni akt pochodzi z 15 lipca 2026.

**Ceny działek pomijamy, i to jest świadoma decyzja.** Rejestr zapisuje w Czeladzi przy części transakcji cenę całej umowy przy każdej z objętych nią parcel, więc kilkanaście działek o powierzchni 145 do 428 m² ma wpisane po pół miliona złotych i więcej. Mediana policzona z takiego zbioru wyszłaby wyższa niż mediana ceny domu, co nie opisywałoby żadnego rynku. **To luka w danych źródłowych, a nie brak transakcji na działki.**

## Co z tego ma kupujący

W Czeladzi **adres prawie nie ma znaczenia dla ceny metra**, a znaczenie ma to, co dzieje się w czasie. Dwie największe dzielnice dzieli 118 zł, a ostatnie dwanaście miesięcy przyniosło wzrost o 8,7 procent.

Przy oglądaniu ofert sprawdź trzy rzeczy. **Weź pod uwagę, że ceny naprawdę rosną**, bo w Czeladzi wysoka dynamika nie jest artefaktem odbiorów deweloperskich, których tu po prostu nie ma. **Nie szukaj tańszej dzielnicy**, bo Piaski i Stare Miasto są w tej samej cenie. I **porównuj ceny całkowite**, bo metr w małym mieszkaniu jest tu tańszy, a nie droższy.

Sąsiednie miasta konurbacji opisujemy osobno: [Będzin](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-bedzin) leży 5 kilometrów stąd i jest o 769 zł na metrze droższy, [Sosnowiec](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-sosnowiec) 14 kilometrów i jest droższy o 1087 zł, a [Siemianowice Śląskie](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-siemianowice-slaskie) 7 kilometrów i są droższe o 1193 zł. Wszystkie dziewiętnaście miast zestawiamy w [porównaniu cen w konurbacji katowickiej](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-konurbacja-katowicka). Pełne zestawienie gmin jest w [rankingu cen mieszkań w Polsce](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-w-polsce-ranking-gmin).

Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w [danych o cenach transakcyjnych](https://mscanner.pl/ceny-transakcyjne-mieszkan). Jeśli masz już konkretną ofertę, [raport nieruchomości](https://mscanner.pl/raport-nieruchomosci) zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.
