---
title: "Ceny mieszkań w Chojnowie: 5278 zł/m², a rynek wtórny urósł o 14,6 procent [ANALIZA] | mScanner"
description: "Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w Chojnowie z aktów notarialnych z dwóch lat, z podziałem na adresy, rynek pierwotny i wtórny, metraże, izby, historię cen oraz domy i działki."
url: "https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-chojnow"
published: "2026-10-07"
author: "Zespół mScanner"
tags:
  - "Ceny mieszkań"
  - "Analiza okolicy"
  - "Rynek nieruchomości"
collection: "analizy-miast"
source:
  name: "Rejestr Cen Nieruchomości, starostwo powiatowe w Legnicy"
  from: "2024-07-02"
  to: "2026-06-10"
  deeds: 284
---

# Ceny mieszkań w Chojnowie: 5278 zł za metr, dwie inwestycje to 71 procent nowej zabudowy, a mieszkania z drugiej ręki podrożały w rok o 14,6 procent. Policzyliśmy 284 akty notarialne [ANALIZA]

Mediana metra w Chojnowie to 5278 zł i 563 miejsce wśród 860 polskich gmin, a mieszkanie z drugiej ręki kosztuje 4699 zł. Rynek wtórny podrożał tu w rok o 14,6 procent.

## Źródło danych

- Rejestr: Rejestr Cen Nieruchomości, starostwo powiatowe w Legnicy
- Zakres danych: od 2024-07-02 do 2026-06-10
- Liczba aktów notarialnych: 284
- Cytując te liczby, podaj źródło: mScanner (dane: Rejestr Cen Nieruchomości) oraz adres tej analizy: https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-chojnow — to ona niesie próbkę i okres, bez których kwota jest nieporównywalna.

Chojnów zajmuje **563 miejsce wśród 860 polskich gmin** z medianą **5278 zł/m²**, o 12 procent poniżej mediany typowej polskiej gminy. W mieście mieszka 12 052 osób, a stąd jest 19 km do Legnicy i 18 km do Złotoryi.

Liczby pochodzą z **284 aktów notarialnych** podpisanych od lipca 2024 roku.

Najciekawsze w tym wpisie jest rozejście się dwóch miar kierunku cen, i to w nietypową stronę. **Mediana miasta wzrosła w rok o 3,1 procent, a mieszkania z drugiej ręki o 14,6 procent.** Zwykle jest odwrotnie, a przyczyna tej odwrotności jest wyjątkowo pouczająca.

![Mapa cen transakcyjnych mieszkań w Chojnowie, z niebieskim obrysem granic i kolorowanymi obszarami cen.](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-chojnow/chojnow-mapa-v1.png)

## Dane i metodologia

- **Źródło:** Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez starostwo powiatowe w Legnicy, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
- **Zakres danych:** transakcje od 2 lipca 2024 do **10 czerwca 2026**.
- Podajemy medianę, nigdy średnią.
- Liczymy wyłącznie lokale o powierzchni od 15 do 250 m².
- Odejmujemy transakcje nierynkowe, czyli te poniżej 30 procent mediany danego roku. **Filtr usunął 44 akty** o medianie 628 zł/m² i typowej cenie 43 890 zł za 51 m², i jest to jeden z największych takich odsetków w tej serii.
- Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno, zawsze.
- Ulice pochodzą z adresów zapisanych w akcie.

Po tych filtrach zostaje **284 akty**. Mediana to **5278 zł/m²**, rozstęp kwartylowy od 3956 do 6212 zł/m², a typowe mieszkanie ma **51 m² i kosztuje 250 000 zł**.

Warto zatrzymać się przy liczbie odjętych aktów. **Czterdzieści cztery transakcje po 628 zł za metr i 43 890 zł za mieszkanie o 51 m²** to nie jest obrót rynkowy, tylko sprzedaż mieszkań komunalnych dotychczasowym lokatorom. Odejmujemy je, bo zaniżałyby każdy wynik w tym wpisie.

## Rynek pierwotny jest droższy o 34 procent

| Rynek | Mediana, zł/m² | Akty | Mediana ceny | Typowy metraż |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Pierwotny | 6287 | 89 | 260 000 zł | 44 m² |
| Wtórny | 4699 | 195 | 250 000 zł | 52 m² |

**Różnica wynosi 1588 zł na metrze, czyli 34 procent.** Rynek pierwotny to **31 procent obrotu**, czyli 89 aktów, co w dwunastotysięcznym mieście jest udziałem bardzo wysokim.

W cenie całkowitej różnica prawie znika, **260 000 wobec 250 000 zł**, bo nowe mieszkania są tu o osiem metrów mniejsze. Kupujący nowe mieszkanie w Chojnowie płaci więc mniej więcej tyle samo, tylko za mniejszą powierzchnię.

Skutek dla statystyki: **mediana miasta jest zawyżona o 579 zł względem tego, co kupuje 69 procent rynku.** Punkt odniesienia dla mieszkania z drugiej ręki to 4699 zł.

## Adresy

| Adres | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| Jarosława Dąbrowskiego 34A | 6926 | 26 | 26 |
| Bohaterów Powstania Warszawskiego 7C | 5908 | 37 | 37 |

W Chojnowie tylko dwa adresy zebrały co najmniej pięć transakcji, ale za to obydwa dużo: razem **63 akty, czyli 22 procent rynku miasta, i wszystkie 63 to pierwsza sprzedaż**, co daje 71 procent całej nowej zabudowy.

Dwa budynki, dwie różne ceny: **6926 i 5908 zł, czyli 1018 zł różnicy.** Ten drugi, przy Bohaterów Powstania Warszawskiego, sprzedawał mieszkania po cenie zaledwie 630 zł powyżej mediany miasta, a więc nowa zabudowa jest w Chojnowie dostępna także w cenie zbliżonej do rynkowej.

Pozostałe 221 transakcji rozkłada się po adresach, z których żaden nie powtarza się nawet pięć razy. **Dla zasobu istniejącego nie ma tu ceny za ulicę**, a wycena musi zejść do konkretnego budynku.

## Metraż i izby

| Metraż | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| do 35 m² | 5886 | 42 | 26 |
| 35 do 50 m² | 5530 | 98 | 35 |
| 50 do 65 m² | 4647 | 91 | 7 |
| ponad 65 m² | 5675 | 53 | 21 |

Ta tabela ma kształt litery U i przyczyna jest w ostatniej kolumnie. **Przedział od 50 do 65 m² ma zaledwie 7 aktów pierwszej sprzedaży na 91**, czyli 8 procent, podczas gdy pozostałe trzy mają po 62, 36 i 40 procent.

Ten wiersz jest więc najbliższy prawdzie o chojnowskim rynku wtórnym: **91 transakcji, mediana 4647 zł**, praktycznie równa medianie rynku wtórnego całego miasta.

Trzy pozostałe przedziały są podniesione przez nową zabudowę, i najmocniej ten najmniejszy, gdzie 26 z 42 aktów to pierwsza sprzedaż.

| Izby | Mediana, zł/m² | Akty | Typowy metraż |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| 2 | 6032 | 54 | 34 m² |
| 3 | 5144 | 134 | 48 m² |
| 4 | 4859 | 69 | 63 m² |
| 5 | 5452 | 18 | 78 m² |

Rejestr liczy izby, a nie pokoje, i w Chojnowie podaje je przy 281 z 284 aktów. Powyższa tabela obejmuje 275 z nich, bo lokale o jednej i sześciu izbach stoją na czterech i dwóch aktach.

Od dwóch do czterech izb tabela schodzi normalnie, **z 6032 do 4859 zł, czyli o 1173 zł**, a wiersz piąty odbija w górę na osiemnastu transakcjach i nie należy z niego robić reguły.

Praktycznie: **najtańszy metr w Chojnowie to mieszkanie czteroizbowe o typowych 63 m², 4859 zł**, czyli około 306 000 zł za całość.

## Historia cen

| Rok | Mediana, zł/m² | Akty |
| --- | ---: | ---: |
| 2021 | 3394 | 171 |
| 2022 | 3250 | 145 |
| 2023 | 4003 | 155 |
| 2024 | 4702 | 156 |
| 2025 | 5184 | 163 |

Tabela obejmuje cały rejestr, nie samo okno analizy. Rok 2026 pomijamy w wierszach, bo rejestr kończy się 10 czerwca i notuje z niego 44 akty o medianie 5356 zł.

**Od 2021 do 2025 roku mediana Chojnowa urosła o 53 procent**, choć rok 2022 wypadł 144 zł poniżej 2021. Prawdziwy wzrost zaczął się w 2023 roku i trwa nieprzerwanie.

Porównanie liczone względem końca rejestru rozchodzi się w nietypową stronę: **cały rynek 5356 zł/m² przy 148 aktach wobec 5194 zł przy 138 aktach, czyli wzrost o 3,1 procent, a rynek bez pierwszej sprzedaży 5040 zł przy 108 aktach wobec 4398 zł przy 88 aktach, czyli wzrost o 14,6 procent.**

To rzadki układ i wart wyjaśnienia. **Prawa liczba jest wyższa od lewej, bo w poprzednim dwunastomiesięcznym okresie udział nowej zabudowy był większy.** Nowe mieszkania podnosiły wtedy medianę miasta, przez co punkt odniesienia po lewej stronie był zawyżony.

Uczciwy wniosek: **mieszkania z drugiej ręki w Chojnowie realnie podrożały o 14,6 procent w rok**, na próbach 108 i 88 transakcji. To jeden z mocniejszych wzrostów w tej części regionu.

## Cenniki deweloperów

W ustawowej bazie cen mieszkań, do której deweloperzy mają ustawowy obowiązek zgłaszać ceny lokali w sprzedaży, **nie ma dziś w Chojnowie ani jednego mieszkania**.

Przy 89 aktach pierwszej sprzedaży z dwóch lat oznacza to, że **obie chojnowskie inwestycje zostały wyprzedane**, a nowej oferty w mieście nie ma. Kupujący ma do wyboru wyłącznie zasób istniejący, wyceniany na 4699 zł za metr.

## Domy i działki

| Typ | Akty | Mediana ceny | Kwartyle | Typowa działka |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Dom | 21 | 615 000 zł | 375 000 do 700 000 zł | 614 m² |
| Działka | 15 | 65 917 zł | 11 500 do 136 295 zł | 401 m² |

Przy domach i działkach podajemy cenę całkowitą, nigdy ceny za metr, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku. **10 z 21 aktów na dom dotyczy nieruchomości z co najmniej dwoma budynkami**, czyli prawie połowa, a dwadzieścia jeden transakcji to próba, z której podajemy rząd wielkości, nie cenę.

**Mediana domu, 615 000 zł, jest 2,3 raza wyższa od mediany ceny pięćdziesięciometrowego mieszkania**, czyli 263 900 zł.

Rynek gruntu jest cienki: 15 transakcji przy typowej powierzchni 401 m² i rozstępie kwartylowym od 11 500 do 136 295 zł, czyli dwunastokrotnym, więc w tej liczbie siedzą i udziały, i pełne działki.

## Co z tego ma kupujący

Chojnów jest małym miastem z zaskakująco dużym rynkiem pierwotnym i mocno rosnącym rynkiem wtórnym. Trzy rzeczy warto sprawdzić przed rozmową o cenie.

**Używaj mediany rynku wtórnego, czyli 4699 zł**, bo mediana miasta jest o 579 zł wyższa za sprawą dwóch inwestycji. **Licz się z realnym wzrostem**, bo mieszkania z drugiej ręki podrożały tu w rok o 14,6 procent. I **przy porównywaniu z ofertami pamiętaj o metrażu**, bo nowe mieszkanie kosztuje w Chojnowie tyle samo co używane, ale ma o osiem metrów mniej.

Sąsiednie miasta opisujemy osobno: [Złotoryja](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-zlotoryja) jest droższa o 189 zł na metrze, a [Jawor](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-jawor) tańszy o 88 zł. Całą trójkę zestawiamy w [porównaniu cen w Chojnowie, Jaworze i Złotoryi](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-chojnow-jawor-zlotoryja), a Zagłębie Miedziowe w [porównaniu Legnicy, Lubina, Polkowic i Głogowa](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-legnica-lubin-polkowice-glogow). Pełne zestawienie gmin jest w [rankingu cen mieszkań w Polsce](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-w-polsce-ranking-gmin).

Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w [danych o cenach transakcyjnych](https://mscanner.pl/ceny-transakcyjne-mieszkan). Jeśli masz już konkretną ofertę, [raport nieruchomości](https://mscanner.pl/raport-nieruchomosci) zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.
