---
title: "Ceny mieszkań w gminie Barlinek: 6473 zł/m², najdrożej w powiecie myśliborskim [ANALIZA] | mScanner"
description: "Mediana ceny transakcyjnej mieszkania w gminie Barlinek z aktów notarialnych z dwóch lat, z podziałem na rynek pierwotny i wtórny, metraże, izby, historię cen oraz domy i działki."
url: "https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-barlinek"
published: "2026-10-03"
author: "Zespół mScanner"
tags:
  - "Ceny mieszkań"
  - "Analiza okolicy"
  - "Rynek nieruchomości"
collection: "analizy-miast"
source:
  name: "Rejestr Cen Nieruchomości, starostwo powiatowe w Myśliborzu"
  from: "2024-07-02"
  to: "2026-08-21"
  deeds: 157
---

# Ceny mieszkań w gminie Barlinek: 6473 zł za metr, o 1923 zł powyżej sąsiedniego Myśliborza, a rynek pierwotny to dziesięć aktów. Policzyliśmy 157 aktów notarialnych [ANALIZA]

Mediana metra w gminie Barlinek to 6473 zł i 347 miejsce wśród 860 polskich gmin, najwyżej w powiecie myśliborskim. Nowej zabudowy praktycznie tu nie ma, więc mediana gminy opisuje wprost mieszkania z drugiej ręki.

## Źródło danych

- Rejestr: Rejestr Cen Nieruchomości, starostwo powiatowe w Myśliborzu
- Zakres danych: od 2024-07-02 do 2026-08-21
- Liczba aktów notarialnych: 157
- Cytując te liczby, podaj źródło: mScanner (dane: Rejestr Cen Nieruchomości) oraz adres tej analizy: https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-barlinek — to ona niesie próbkę i okres, bez których kwota jest nieporównywalna.

Gmina Barlinek zajmuje **347 miejsce wśród 860 polskich gmin** z medianą **6473 zł/m²**, o 7,4 procent powyżej mediany typowej polskiej gminy. W gminie mieszka 18 008 osób, a stąd jest 31 km do Myśliborza i 30 km do Choszczna.

Liczby pochodzą z **157 aktów notarialnych** podpisanych od lipca 2024 roku. **Barlinek jest najdroższą gminą powiatu myśliborskiego**, o 1923 zł na metrze powyżej Myśliborza i o 504 zł powyżej Dębna, mimo że wszystkie trzy mają po osiemnaście tysięcy mieszkańców. Różnicę robi położenie nad jeziorem Barlineckim.

Najciekawsze w tym wpisie jest to, czego tu nie ma. **Rynek pierwotny to w Barlinku dziesięć aktów na 157**, więc mediana gminy opisuje wprost mieszkania z istniejącego zasobu, bez żadnej korekty.

![Mapa cen transakcyjnych mieszkań w gminie Barlinek, z niebieskim obrysem granic i kolorowanymi obszarami cen.](https://api.mscanner.pl/api/blog/media/ceny-mieszkan-barlinek/barlinek-mapa-v1.png)

## Dane i metodologia

- **Źródło:** Rejestr Cen Nieruchomości prowadzony przez starostwo powiatowe w Myśliborzu, czyli ceny zapisane w aktach notarialnych, a nie ogłoszenia.
- **Zakres danych:** transakcje od 2 lipca 2024 do 21 sierpnia 2026.
- Podajemy medianę, nigdy średnią.
- Liczymy wyłącznie lokale o powierzchni od 15 do 250 m².
- Odejmujemy transakcje nierynkowe, czyli te poniżej 30 procent mediany danego roku. **Filtr usunął 16 aktów** o medianie 1426 zł/m² i typowej cenie 81 059 zł przy 54 m².
- Rynek pierwotny i wtórny liczymy osobno, zawsze.
- Ulice pochodzą z adresów zapisanych w akcie.

Po tych filtrach zostaje **157 aktów**. Mediana to **6473 zł/m²**, rozstęp kwartylowy od 5044 do 7076 zł/m², a typowe mieszkanie ma **54 m² i kosztuje 320 000 zł**.

## Rynku pierwotnego praktycznie nie ma

| Rynek | Mediana, zł/m² | Akty | Mediana ceny | Typowy metraż |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Wtórny | 6343 | 147 | 310 000 zł | 52 m² |
| Pierwotny | 6876 | 10 | 600 000 zł | 87 m² |

**Dziesięć aktów pierwszej sprzedaży w dwa lata to nie jest rynek pierwotny**, tylko dziesięć mieszkań, i są to lokale wyjątkowo duże: 87 m² wobec 52 m² na rynku wtórnym. Drugiego wiersza nie traktujemy więc jako ceny nowego mieszkania w Barlinku.

Rynek wtórny to **94 procent obrotu**, a jego mediana, 6343 zł, leży zaledwie 130 zł poniżej mediany gminy.

Dla kupującego to najwygodniejsza sytuacja w całym tym koszyku: **mediana gminy jest tu po prostu ceną mieszkania z drugiej ręki.**

## Adresy

| Adres | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| Kombatantów 2 | 9006 | 7 | 0 |
| Chmielna 3C | 6738 | 7 | 0 |

Tylko dwa adresy zebrały w dwa lata co najmniej pięć transakcji, razem **14 aktów, czyli 9 procent rynku gminy**. Pozostałe 143 transakcje rozkładają się na budynki z mniej niż pięcioma aktami.

Obydwa adresy są przy tym bez pierwszej sprzedaży, a **dzieli je 2268 zł na metrze**, czyli 34 procent. To dobrze pokazuje, że w Barlinku o cenie decyduje budynek, a nie to, czy mieszkanie jest nowe: nowych po prostu nie ma.

## Metraż i izby

| Metraż | Mediana, zł/m² | Akty | Pierwsza sprzedaż, akty |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| do 35 m² | 6240 | 23 | 0 |
| 35 do 50 m² | 6550 | 46 | 0 |
| 50 do 65 m² | 6388 | 54 | 0 |
| ponad 65 m² | 6394 | 34 | 10 |

**Cała ta tabela mieści się w 310 zł na metrze**, czyli w pięciu procentach. W Barlinku metraż praktycznie nie wpływa na cenę metra, co jest w tej serii rzadkością.

Warto zauważyć, że **wszystkie dziesięć transakcji pierwszej sprzedaży wpada do ostatniego wiersza**, czyli dotyczy lokali powyżej 65 m².

| Izby | Mediana, zł/m² | Akty | Typowy metraż |
| --- | ---: | ---: | ---: |
| 1 | 6518 | 4 | 25 m² |
| 2 | 6873 | 28 | 32 m² |
| 3 | 6603 | 59 | 47 m² |
| 4 | 6374 | 49 | 65 m² |
| 5 | 5464 | 16 | 66 m² |

Rejestr liczy izby, a nie pokoje. Tu też różnice są niewielkie: **cztery pierwsze klasy mieszczą się w 499 zł**, a wyraźnie odstaje dopiero pięcioizbowe, o 1409 zł poniżej dwuizbowych.

## Historia cen

| Rok | Mediana, zł/m² | Akty |
| --- | ---: | ---: |
| 2023 | 5489 | 49 |
| 2024 | 6532 | 59 |
| 2025 | 6238 | 71 |
| 2026 | 6580 | 56 |

Tabela obejmuje cały rejestr, nie samo okno analizy. **Rejestr myśliborski zaczyna się w 2023 roku**, więc wcześniejszych lat nie podajemy. Rok 2026 jest niepełny, bo kończy się 21 sierpnia.

Od 2023 roku mediana Barlinka urosła o **20 procent**, ale nie po linii prostej: rok 2025 wypadł niżej od 2024, o 294 zł.

Porównanie liczone względem końca rejestru: **cały rynek 6504 zł/m² przy 84 aktach wobec 6358 zł przy 64 aktach, czyli wzrost o 2,3 procent, a rynek bez pierwszej sprzedaży 6496 zł przy 79 aktach wobec 6274 zł przy 60 aktach, czyli wzrost o 3,5 procent.**

**Obie liczby leżą blisko siebie**, co przy sześcioprocentowym udziale nowej zabudowy jest spodziewane. Realne tempo drożenia to około dwóch do trzech procent.

## Cenniki deweloperów

W ustawowej bazie cen mieszkań **nie ma dziś w gminie Barlinek ani jednego lokalu**, co jest spójne z dziesięcioma aktami pierwszej sprzedaży w rejestrze: w tej gminie nie buduje się mieszkań na sprzedaż.

## Domy i działki

| Typ | Akty | Mediana ceny | Kwartyle | Typowa działka |
| --- | ---: | ---: | ---: | ---: |
| Dom | 38 | 530 000 zł | 403 750 do 779 750 zł | 848 m² |
| Działka | 21 | 50 500 zł | 25 000 do 190 000 zł | 437 m² |

Przy domach i działkach podajemy cenę całkowitą, nigdy ceny za metr, bo rejestr rzadko niesie powierzchnię użytkową budynku. **21 z 38 aktów na dom dotyczy nieruchomości z co najmniej dwoma budynkami**, czyli 55 procent, a typowa działka ma 848 m².

**Mediana domu, 530 000 zł, jest 1,6 raza wyższa od mediany ceny pięćdziesięciometrowego mieszkania**, czyli 323 650 zł.

Rynek gruntu jest drobny: **21 transakcji o medianie 50 500 zł przy typowej powierzchni 437 m².**

## Co z tego ma kupujący

Barlinek jest rynkiem prostym: bez deweloperów, bez wpływu metrażu, z ceną zależną głównie od budynku. Trzy rzeczy warto sprawdzić przed rozmową o cenie.

**Możesz używać mediany gminy**, bo dzieli ją od rynku wtórnego 130 zł. **Nie licz na to, że mniejsze mieszkanie będzie droższe za metr**, bo cała tabela metraży mieści się w 310 zł. I **sprawdź konkretny budynek**, bo dwa adresy z tego samego miasta dzieli 2268 zł na metrze.

Sąsiednie miasta opisujemy osobno: [Dębno](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-debno) leży 55 km stąd i jest tańsze o 504 zł na metrze, [Myślibórz](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-mysliborz) 31 km i jest tańszy o 1923 zł, a [Choszczno](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-choszczno) 30 km i jest tańsze o 1269 zł. Całą czwórkę zestawiamy w [porównaniu cen w Barlinku, Dębnie, Myśliborzu i Choszcznie](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-barlinek-debno-mysliborz-choszczno). Pełne zestawienie gmin jest w [rankingu cen mieszkań w Polsce](https://mscanner.pl/blog/ceny-mieszkan-w-polsce-ranking-gmin).

Ceny transakcyjne dla kolejnych miast znajdziesz w [danych o cenach transakcyjnych](https://mscanner.pl/ceny-transakcyjne-mieszkan). Jeśli masz już konkretną ofertę, [raport nieruchomości](https://mscanner.pl/raport-nieruchomosci) zestawi jej cenę z transakcjami w tym samym budynku, a potem w promieniu kilkuset metrów, i odpowie na pytanie, którego mediana miasta nie rozstrzygnie: czy płacisz tyle, ile w tym miejscu płacili inni.
